×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Noworodki, trafiające na OIOM, bardziej podatne na zaburzenia psychiczne

Autor: Wprost/Rynek Zdrowia30 stycznia 2020 15:31

Dzieci, które tuż po urodzeniu muszą przebywać na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM), są w późniejszym wieku bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym, niezależnie od ich masy urodzeniowej - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z McMaster University a opublikowanych w Archives of Disease in Childhood.

Noworodki, trafiające na OIOM, bardziej podatne na zaburzenia psychiczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy przeanalizowali, jak wygląda zdrowie psychiczne tych dzieci w późniejszym okresie - najpierw  w dzieciństwie (od 4 do 11 lat), a następnie w okresie dojrzewania (od 12 do 17 lat).

W badaniu wykorzystano grupę dzieci z badania Ontario Child Health Study z 2014 r., prowadzonego w McMaster. Rodzice przekazali informacje o zaburzeniach psychicznych 3141 dzieci w wieku od 4 do 11 lat oraz 2 379 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat. Dodatkowo 2235 nastolatków samodzielnie odpowiedziało na pytania zawarte w kwestionariuszu wywiadu.

Z badań tych wynika, że byli pacjenci OIOM-ów, w wieku 4-11 lat, byli prawie dwa razy bardziej narażeni na zaburzenia psychiczne oraz na więcej niż jedną chorobę psychiczną w porównaniu do dzieci, które nie przeżyły w okresie noworodkowym pobytu na oddziale intensywnej terapii. Zwiększyło się także ryzyko lęku separacyjnego, specyficznej fobii, zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi lub zespołu buntu opozycyjnego.

Z kolei młodzież, która w okresie noworodkowym przebywała na OIOM-ie była prawie dwukrotnie bardziej narażona na wystąpienia jakiegokolwiek problemu psychiatrycznego i buntu opozycyjnego, niż pozostali nastolatkowie.

Van Lieshout, profesor psychiatrii w McMaster, podkreślił, że są to dopiero wstępne wnioski. Teraz potrzebne są dodatkowe badania, aby lepiej zrozumieć , dlaczego tak się dzieje. 

Więcej: zdrowie.wprost.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze