Nowoczesne leczenie raka piersi możliwe dzięki lekowi w tabletce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2011 18:52

U około 17 proc. Polek cierpiących na raka piersi przyczyną rozwoju choroby jest tzw. nadmierna ekspresja receptora HER2. Chorobę może zahamować terapia celowana - możliwa tylko wówczas, jeśli u pacjentki wykona się badanie na status receptora HER2.

Nowoczesne leczenie raka piersi możliwe dzięki lekowi w tabletce
Jeden z najnowocześniejszych leków na ten typ nowotworu jest dostępny w formie tabletki. Jak przekonywał w czwartek (21 lipca) na konferencji prasowej małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej doc. Krzysztof Krzemieniecki ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przed sięgnięciem po nowoczesne leki potrzebna jest rzetelna diagnoza, której kobiety same powinny się domagać.

Białko HER2 to znajdujący się na powierzchni komórek receptor wpływający na wzrost i podział komórki. W komórkach nowotworowych może dojść do zwiększenia liczby kopii genu kodującego receptor HER2 i - co się z tym wiąże - do szybszego wzrostu raka.

Rak piersi HER2-dodatni występuje u 20-30 proc. chorych na raka piersi, w Polsce u 17 proc. To bardziej agresywny nowotwór - u pacjentek szybciej pojawiają się przerzuty do innych narządów.

- Każda kobieta z rozpoznanym rakiem piersi powinna mieć oznaczony status receptora HER2, ponieważ ta wiedza pozwoli na wybór skutecznego leczenia - mówił Krzemieniecki. Konsultant podkreślił, że leczenie nowotworów powinno być spersonalizowane: metoda dobra dla jednej osoby może nie być skuteczna u innej, dlatego najważniejsza jest precyzyjna diagnoza. 

Optymalną metodą leczenia u kobiet z nadmierną ekspresją receptora HER2 jest - jak zaznaczył doc. Krzemieniecki - podanie leku trastuzumab, który łączy się z receptorem i hamuje wzrost guza nowotworowego. Trastuzumab nie jest stosowany u pacjentek z bardzo małym guzami, w bardzo zaawansowanym stadium choroby i oraz w przypadkach ciężkich schorzeń serca.

W przypadku, gdy trastuzumab nie jest skuteczny lub doszło do nawrotu choroby, podawany jest lapatynib.

- Lek ten może być przyjmowany doustnie, co ma tą zaletę, że pacjentka nie jest hospitalizowana, może pracować i kontynuować normalną aktywność - mówił Krzemieniecki.

Leczenie oboma preparatami jest dostępne w Polsce i - m.in. dzięki staraniom "Amazonek" (stowarzyszenia kobiet po mastektomii) - refundowane. Jak podkreślał Krzemieniecki ważne jest, by onkolodzy - także pracujący w mniejszych ośrodkach - zlecali wykonanie oznaczenia receptora HER2, a następnie weryfikowali wynik w placówce onkologicznej o wyższym stopniu referencji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum