×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowoczesna przygotowała Pakiet Antysmogowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia22 lutego 2018 14:00

Nowoczesna przygotowała Pakiet Antysmogowy; chce m.in. ustanowienia pięcioletniego "Programu Ograniczenia Niskiej Emisji" oraz przyznawania dodatku grzewczego dla mieszkańców. Partia zaapelowała też do rządu o "porządne" zajęcie się sprawą złej jakości powietrza.

Nowoczesna przygotowała Pakiet Antysmogowy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek (22 lutego) Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że Polska, złamała prawo Unii Europejskiej, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Na tym etapie nie zasądzono kar, ale Komisja Europejska może o nie wystąpić.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa zauważyła na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Trybunał jasno wskazał, iż rząd polski "niewiele zrobił" przez ostatnie lata, aby poprawić jakość powietrza.

- Wzywamy rząd do tego, aby w końcu porządnie zajął się sprawą. Rok temu ogłoszono program antysmogowy - niestety z kilkunastu punktów do tej pory zrealizowano tylko jeden, dotyczący jakości emisji kotłów. Wszystkie inne są albo niedopracowane, albo nierozpoczęte - mówiła Rosa.

Jak poinformowała, Nowoczesna wzywa marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu Izby uchwały dotyczącej walki ze smogiem, którą - jak zaznaczyła - powinien rozpocząć rząd.

- W tej uchwale prosimy o niezwłoczne podjęcie pilnych działań, takich jak uchwalenie norm jakości paliw stałych. Mówimy o opracowaniu i wdrożeniu kompleksowej polityki publicznej, mającej na celu walkę ze źródłami niskiej emisji, która musi obejmować dofinansowanie kotłów, wsparcie dla wykorzystania czystych paliw, termomodernizację budynków. Mówimy o tym, aby rząd w końcu skuteczniej zaangażował pomoc społeczną w walkę z ubóstwem energetycznym. Mówimy o tym, że te wszystkie elementy sprawiają, czy będziemy zdrowo i dobrze w Polsce żyć - mówiła posłanka.

Poseł Nowoczesnej Marek Sowa podkreślił, że jego ugrupowanie liczy na "refleksję" rządu w temacie zanieczyszczenia powietrza. Jak oświadczył, jego partia nie chce być bezczynna, dlatego przygotowała Pakiet Antysmogowy, który teraz zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Jak tłumaczył Sowa, w ramach propozycji Nowoczesnej znajduje się pięć projektów ustaw, m.in. o ustanowieniu pięcioletniego "Programu Ograniczenia Niskiej Emisji", która ma zachęcać do przejścia na niskoemisyjne źródła ogrzewania. Kolejny pomysł dotyczy nowelizacji ustawy o dodatkach mieszkaniowych, ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Według Nowoczesnej, celem tych przepisów ma być wyposażenie samorządu gminnego w nowe narzędzia, umożliwiające przyznawanie dodatku grzewczego dla mieszkańców - poprzez zwiększenie udziału gmin w podatku PIT.

Nowoczesna chce też znowelizowania ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz znowelizowania kodeksu wykroczeń oraz prawa ruchu drogowego, który umożliwi m.in. zwalczanie usuwania filtrów DPF w samochodach z silnikiem diesla.

Sowa dodał, że jego partia opowiada się też za nowelizacją Prawa ochrony środowiska. Proponowane zmiany przewidują stopniowe wprowadzenie poziomu alarmowania o stężeniach pyłów PM10 już przy dwukrotnym przekroczeniu norm.

Nowoczesna zapowiedziała też złożenie interpelacji do ministra energii dot. stanu działalności zespołu ds. ograniczenia ubóstwa energetycznego w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum