Nowicka i Kofta w Światowym Dniu Walki z Rakiem: badajmy się

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2014 14:30

O tym, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna i regularne badania mówiły we wtorek (4 lutego), w Światowym Dniu Walki z Rakiem wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka oraz pisarka Krystyna Kofta, która przeszła chorobę nowotworową.

Nowicka wskazała podczas konferencji w Sejmie, że każdego dnia 1050 osób umiera z powodu nowotworów. - Każdy (...) powinien robić wszystko, by przeciwdziałać zjawisku umieralności z powodu nowotworów. Bo o ile nie zawsze możemy wiele zrobić, by zapobiec nowotworom, choć też w niektórych przypadkach możemy, na pewno możemy robić bardzo wiele, by ludzie (...) nie umierali w tak ogromnej liczbie z powodu tej choroby - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Nowicka podkreślała wagę profilaktyki; zwróciła w tym kontekście uwagę na to, że np. wcześnie wykryty raka jelita grubego jest uleczalny w 90 proc. - Zdrowie jest zbyt poważną sprawą, by zostawiać je w rękach samych lekarzy. My również - kobiety i mężczyźni - musimy pilnować i dbać o swoje zdrowie i profilaktykę; nikt z nas tej odpowiedzialności nie zdejmie - przekonywała.

Wicemarszałek Sejmu zapowiedziała dwie inicjatywy - zwrócenie się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, by profilaktyką zdrowotną zajmowali się lekarze rodzinni oraz przygotowanie projektu ustawy zakazującej stosowania parabenów w kosmetykach dla dzieci. Jak mówiła, parabeny - czyli substancje konserwujące używane w kosmetyce - należą do środków kancerogennych i w niektórych państwach już wprowadzono ograniczenia dotyczące ich stosowania.

Nowicka krytykowała także funkcjonowanie służby zdrowia w Polsce; jej zdaniem profilaktyka zdrowotna w kraju "leży", na niektóre wizyty trzeba czekać kilka lat.

Na konferencji obecna była również Krystyna Kofta, pisarka. Nowicka podkreśliła, że Kofta przeszła zwycięsko przez chorobę nowotworową i napisała dziennik o swoich doświadczeniach pt. "Lewa, wspomnienie prawej".

Kofta podkreśliła, że od 10 lat zajmuje się profilaktyką. - Głównie dlatego, że sama popełniłam, nazywam to, błędem zaniechania. Mianowicie byłam sekretarzem Różowej Wstążki - akcji promującej profilaktykę raka piersi, ale nigdy sama się nie badałam. I takich kobiet jak ja było wiele - mówiła.

Podkreślała, że kobiety powinny się badać, bo wówczas "można wychwycić nowotwór, kiedy jest on jeszcze bardzo mały". - Gdybym zrobiła mammografię 8 lat wcześniej, to miałabym maleńki guzek, który można by wyłuskać i nie pozbyłabym się piersi - powiedziała.

Apelowała też, "by być czujnym, by się badać". - To jest w naszym interesie - zaznaczyła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum