Nowe zasady skierowań do sanatorium z NFZ

Autor: nto.pl/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2019 12:27

W lipcu 2019 zmienią się zasady kierowania na wyjazd do sanatorium. W ten sposób mają zmniejszyć się kolejki do sanatorium.

Nowe zasady skierowań do sanatorium z NFZ
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Zdrowia chce skrócić kolejki do uzdrowisk. Urzędnicy przygotowali zmiany w zasadach kierowania pacjentów na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

Nowelizacja przepisów ma wprowadzić 12-miesięczny okres, który upłynąć musi od zakończenia przez pacjenta leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej do momentu otrzymania kolejnego skierowania.

Z danych NFZ wynika, że co roku do funduszu wpływa pół miliona skierowań do sanatoriów. Co trzecie jest od kuracjusza, któremu nie minął jeszcze rok od ostatniego pobytu w sanatorium.

Ministerstwo Zdrowia przywołuje opinie specjalistów, zgodnie z którymi dopiero po upływie roku od zakończenia przez pacjenta leczenia albo rehabilitacji jest możliwe dokonanie oceny wpływu zakończonej terapii na stan zdrowia.

To oznacza, że z kolejki na leczenie rocznie "wypadać" będzie około 150 tys. osób.

Skierowanie do sanatorium - jakie zmiany

- Pacjent będzie miał obowiązek dostarczyć skierowanie do sanatorium do oddziału NFZ w ciągu 30 dni od daty jego wystawienia. Inaczej straci ono ważność.
- O miejscu, do którego zostanie wysłany pacjent, zdecyduje lekarz specjalista z NFZ. Do tej pory robił to lekarz rodzinny. Czasem specjalista z funduszu dokonywał zmiany. W efekcie zmiany pacjenci rezygnowali i prosili o kolejne skierowanie.
- Nie będzie obowiązkowego skierowania na badanie RTG klatki piersiowej przed wyjazdem. Lekarz będzie wypisywał takie skierowanie, jeśli będą tego wskazania medyczne.

Więcej: nto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum