TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

HCC Online

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In

HCC

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In
TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Nowe standardy określają, jak bezpiecznie rodzić w domu

Autor: Metro/Rynek Zdrowia • • 16 października 2009 09:50

Kobieta będzie mogła wybrać, czy chce rodzić w szpitalu, czy w domu - zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia i przewiduje możliwość refundowania domowych porodów. To propozycje opracowanych przez MZ standardów opieki nad kobietą w ciąży i w czasie porodu.

W Europie, co dziesiąta Niemka i co trzecia Holenderka decyduje się na poród poza szpitalem. Teraz taką możliwość mogą dostać Polki.

Zgodnie z opracowanymi standardami lekarze będą musieli konsultować z pacjentkami podejmowane w czasie porodu decyzje, np. dotyczące przyspieszenia porodu. Do tej pory w ramach ubezpieczenia kobieta mogła rodzić jedynie w szpitalu. Z tego też powodu decydowały się na to nieliczne kobiety. Teraz, jak zapowiada minister Ewa Kopacz, domowe porody będą refundowane przez NFZ.

Zdaniem Bożeny Kuleszy-Brończyk, wojewódzkiego konsultanta ds. pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego w Białymstoku, część kobiet woli rodzić w domu ze względu na przekonanie, że tylko tam będzie mieć poczucie intymności i bezpieczeństwa, albo z lęku przed rodzeniem w szpitalu. Wiele chce uniknąć sytuacji, kiedy lekarz kończy dyżur i chce szybko zakończyć poród, żeby wyjść do domu.

– Jeszcze kilka lat temu w Polsce działały u nas izby porodowe. Zostały zlikwidowane, kobietom pozostały szpitale. Do tego odwagę, by przyjmować porody w domu, mają tylko nieliczne położne. Wymaga to od nich wieloletniego doświadczenia i ogromnej wiedzy, która daje im pewność, że bez komplikacji przyjmą poród. Oczywiście nie tylko położne przyjmują porody domowe, zdarza się, że robią to też lekarze, choć część środowiska jest temu zdecydowanie przeciwna. A poza tym domowych porodów byłoby więcej, gdyby był finansowany przez NFZ i byłyby określone standardy jak ma to wygiąć – twierdzi Kulesza-Brończyk

Dodajmy, że środowisku pielęgniarek i położnych zależało, aby wśród standardów opieki okołoporodowej znalazł się też standard porodu domowego określający wskazania medyczne, kiedy kobieta może bez ryzyka rodzić poza szpitalem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum