Nowe możliwości terapii dzieci chorych na uMIZS

Autor: Kl/Rynek Zdrowia • • 19 września 2011 11:55

Dzieci z uogólnioną postacią młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów zwykle nie otrzymywały odpowiedniego leczenia, ponieważ stosowane leki nie były skuteczne w walce z chorobą. Nadzieją dla nich jest terapia biologiczna.

- Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS) jest najczęstszą chorobą stawów dotykającą dzieci do 16 roku życia. Jest to choroba o nieznanej etiologii, której istotę stanowi przewlekły proces zapalny trwający minimum 6 tygodni - wyjaśnia nam dr Zbigniew Żuber, ordynator oddziału dzieci starszych z pododdziałami neurologii, reumatologii, pulmonologii i rehabilitacji Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie.

W przypadku uogólnionej postaci MIZS objawy ogólnoustrojowe dominują w niej nad objawami stawowymi. Na początku choroby występują zwykle bardzo wysokie gorączki, sięgające nawet do 40 stopni. Towarzyszy im z reguły charakterystyczna grudkowa wysypka. Zajęte stawy to najczęściej nadgarstki, stawy biodrowe i skokowe. Może wystąpić powiększenie wątroby i śledziony oraz węzłów chłonnych.

Szacuje się, że w naszym kraju jest około 10 tys. małych pacjentów zmagających się z tą chorobą. Postać uogólniona (uMIZS) jest najrzadszą odmianą MIZS. Dotyka ona około 10 do 20 proc. ogółu pacjentów z MIZS.

Zdaniem specjalistów do rozwinięcia się MIZS dochodzi u osób z podatnością genetyczną, narażonych na niekorzystne czynniki środowiskowe. 
Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do deformacje stawów, złamania kości długich i kompresyjnych kręgosłupa, ale nawet zahamowanie wzrostu, rozwoju żuchwy oraz trwałe kalectwo narządu ruchu.

Obecnie celem leczenia chorych jest zwalczanie objawów ogólnych, zapobieganie postępom choroby oraz umożliwienie dziecku normalnego życia. Dotychczas leczenie to nie było w pełni skuteczne. - Wysokie dawki hormonów sterydowych (GKS) dają szereg powikłań takich jak zespół Cushinga, osteoporoza, cukrzyca posterydowa, zaćma czy zaburzenia wzrastania - niskorosłość, złamania kompresyjne. W dodatku choroba jest sterdydozależna, co oznacza, że próby odstawienia leków lub redukcja dawek wywołuje nawrót objawów choroby - wyjaśnia dr Żuber.

- Szansą na skuteczną leczenie jest zastosowanie terapii biologicznej. Na podstawie badań klinicznych przeprowadzonych z zastosowaniem leku RoActemra możemy ocenić, że leczenie pacjentów z aktywnym uMIZS, wcześniej nieskutecznie leczonych dostępnymi metodami jest dobrze tolerowane, szybko osiąga skuteczność w zakresie objawów systemowych jak i wynikach badań laboratoryjnych - dodaje. 

Zarówno w Polsce jak i w UE lek RoActemra został zarejestrowany, w leczeniu aktywnej uogólnionej postaci młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (uMIZS) u dzieci  w wieku co najmniej 2 lat, w sierpniu 2011 roku. Dotychczas był z powodzeniem stosowany u osób dorosłych cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum