Nowe geny związane z AMD – ważną przyczyną utraty wzroku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2019 10:00

Udało się zidentyfikować nowe geny związane z rozwojem zwyrodnienia plamki AMD - informuje pismo ''Clinical Epigenetics".

Nowe geny związane z AMD – ważną przyczyną utraty wzroku
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) najczęściej dotyka ludzi po 60. roku życia. Fot. Artis Rams/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) najczęściej dotyka ludzi po 60. roku życia. Liczba chorych na całym świecie przekracza 200 milionów. Proces chorobowy dotyczy plamki żółtej - części siatkówki oka, która odpowiada za centralne, ostre widzenie. Bardzo obniża się jakość życia - utrudnione jest dostrzeganie szczegółów, rozpoznawanie twarzy i czytanie. Mimo wielu badań nadal nie wiadomo, jaka jest przyczyna AMD.

Zespół dr. Louise Porter z University of Liverpool zidentyfikował geny, które mogą być celem dla opracowania nowych metod leczenia. Obecnie nie można pomóc około 85 proc. osób z najczęściej występującą, "suchą" postacią AMD.

Naukowcy wykorzystali komórki pochodzące z oczu 44 osób z suchą postacią AMD, aby sprawdzić w nich poziom metylacji DNA - chemiczną zmianę, na którą może wpływać płeć, wiek, palenie i dieta - i przyjrzeli się zmianom genów występujących w zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem. W ten sposób byli w stanie zidentyfikować zmiany w konkretnych genach, które wcześniej nie były wiązane z tym schorzeniem. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum