Nowe darmowe badanie od lekarza rodzinnego. Czym jest ferrytyna?

Autor: oprac. SzB • Źródło: PTMR, Rynek Zdrowia01 września 2022 19:30

Lekarz rodzinny od 2022 roku może zlecić pacjentowi więcej badań diagnostycznych na koszt NFZ. Jednym z nich jest ferrytyna. Co wykryje i kiedy jest wskazane?

Nowe darmowe badanie od lekarza rodzinnego. Czym jest ferrytyna?
Ferratyna. Nowe darmowe badanie w przychodni. Co wykryje i kiedy jest wskazane? Fot. PAP/Łukasz Gągulski
 • Od lipca tego roku lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi więcej badań diagnostycznych na koszt NFZ. Jednym z nich jest ferrytyna
 • Badanie poziomu ferrytyny pomaga określić zapasy żelaza w organizmie, a wykonywane przy podejrzeniu anemii pozwala potwierdzić lub wykluczyć niedokrwistość mikrocytarną
 • - Jest to badanie pomocne w diagnostyce przyczyn niedokrwistości, służy również do oceny gospodarki żelazem - wyjaśnia konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas
 • Konsultant podkreśla, że nowe badania z budżetu powierzonego są zlecane przez lekarza POZ, jeżeli w ramach prowadzonej w POZ diagnostyki, leczenia lub monitorowania efektów leczenia są one
  uzupełnieniem postępowania
 • - Ze względu na ograniczony budżet powierzony na te badania nie mogą one stanowić realizowania zleceń innych lekarzy zarówno z AOS, szpitali, jak i gabinetów prywatnych, nie służą również do prowadzenia akcji badań przesiewowych - zastrzega.

Nowe darmowe badanie od lekarza rodzinnego. Czym jest ferrytyna?

Od lipca 2022  roku lekarz rodzinny może kierować pacjenta na nowe, darmowe badania na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednym z nich jest ferrytyna.

- Jest to badanie pomocne w diagnostyce przyczyn niedokrwistości, służy również do oceny gospodarki żelazem. Niskie stężenie ferrytyny wraz z innymi laboratoryjnymi wykładnikami (m.in. obniżony poziom hemoglobiny, obniżone MCV, MCHC, zwiększony wskaźnik RDW, podwyższone TIBC i transferyna, obniżony poziom żelaza) pozwala rozpoznać niedokrwistość z niedoboru żelaza - przypomina w stanowisku dotyczącym nowego pakietu badań, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Natomiast prawidłowe stężenie ferratyny wskazuje, że przyczyna niedokrwistości jest inna. 

- Podwyższone stężenie ferrytyny może świadczyć o przeładowaniu organizmu żelazem, hemochromatozie lub toczącym się ostrym stanie zapalnym. Oznaczenie stężenia ferrytyny może być pomocne do oceny skuteczności suplementacji żelazem i określania czasu jej trwania - dodaje Mastalerz-Migas. 

Nowy pakiet badań, na które może skierować lekarz rodzinny od lipca 2022, to nie koniec zmian w tym zakresie w przychodniach POZ. Kolejny ma ruszyć jeszcze jesienią tego roku. 

Nowe badania, na które od lipca skieruje lekarz rodzinny na koszt NFZ 

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, na podstawie zarządzenia prezesa NFZ, od 1 lipca lekarz rodzinny w przychodni POZ może zlecić nowe, darmowe badania. To m.in. badania biochemiczne i immunochemiczne: ferrytyna; witamina B12; kwas foliowy; anty-CCP; a także badania na przeciwciała HCV.

 • Badania biochemiczne i immunochemiczne 
 1. Ferrytyna, badanie poziomu ferrytyny pomaga określić zapasy żelaza w organizmie, badanie wykonywane przy podejrzeniu anemii pozwala potwierdzić lub wykluczyć niedokrwistość mikrocytarną)
 2. witamina B12, pomiary stężenia witaminy B12 wykonywane są w celu rozpoznania przyczyn niedokrwistości lub neuropatii)
 3. kwas foliowy, wykonywane jest, gdy zachodzi podejrzenie, że u pacjenta występuje niedobór kwasu foliowego, co może prowadzić do niedokrwistości)
 4. anty-CCP, umożliwia wykrycie obecności przeciwciał przeciwko cytrulinowanym peptydom we krwi. Oznaczenia poziomu przeciwciał anty-CCP wykorzystywane są przede wszystkim w rozpoznawaniu reumatoidalnego zapalenia stawów)
 5. CRP – szybki test ilościowy (dzieci do ukończenia 6. roku życia); poziom białka C-reaktywnego (CRP) pomaga ustalić przyczynę choroby i zdiagnozować rozwijający się stan zapalny w organizmie
 • Przeciwciała anty-HCV (badanie, które wykazuje obecność lub brak przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C (HCV).
 1. Badania kału – antygen H. pylori w kale.
 2. Badania mikrobiologiczne – Strep-test.

Rozszerzony pakiet badań od 1 października dodatkowo obejmie badania z obszaru kardiologii, z kręgu endokrynologii oraz zakresu chorób układu oddechowego. 

Nowe badania nie służą do prowadzenia akcji badań przesiewowych

- Badania z budżetu powierzonego są zlecane przez lekarza POZ, jeżeli w ramach prowadzonej w POZ diagnostyki, leczenia lub monitorowania efektów leczenia są one uzupełnieniem postępowania - zaznacza w stanowisku konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Mastalerz-Migas podkreśla również, że "ze względu na ograniczony budżet powierzony na te badania nie mogą one stanowić realizowania zleceń innych lekarzy zarówno z AOS, szpitali, jak i gabinetów prywatnych, nie służą również do prowadzenia akcji badań przesiewowych".

- Rozliczenie badań następuje na podstawie raportowania wizyt lekarskich, podczas których oceniany jest wynik badania. Jest to element poprawy jakości opieki nad pacjentem, gdzie lekarz ma obowiązek zanalizować wynik pacjenta i nie powinien postępowania diagnostycznego na wydaniu skierowania - dodaje.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum