Nowatorskie zabiegi ortopedyczne w klinikach WUM: "operujemy w trudnych przypadkach"

Autor: IB, WUM/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2021 13:45

Specjaliści z klinik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili w ostatnich dniach kolejne nowatorskie zabiegi ortopedyczne.

Nowatorskie zabiegi ortopedyczne w klinikach WUM: "operujemy w trudnych przypadkach"
Zabieg wykonał zespół w składzie: prof. dr hab. n. med. Paweł Małdyk, kierownik kliniki, dr Radosław Słowiński i lek. Łukasz Pulik Fot. WUM
  • Lekarze z WUM, jako pierwsi wykonali niekomercyjny zabieg endoprotezoplastyki pierwotnej stawu kolanowego z użyciem implantu custom-made 
  • Niestandardowy implant będzie odwzorowywać powierzchnie stawowe pacjenta oraz ruch w stawie tak dokładnie, jak to tylko możliwe
  • Kolejny zabieg, to pierwsze na Mazowszu wszczepienie endoprotezy całkowitej stawu biodrowego S&N Redapt Cup z augmentami w projekcji 3D Staple i Slice oraz trzpieniem Polarste

 W Oddziale Ortopedii i Endoprotezoplastyki Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu WUM (Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie), kierowanym przez dr hab. n. med. Pawła Łęgosza, wykonano 16 marca pierwszy w Polsce niekomercyjny zabieg endoprotezoplastyki pierwotnej stawu kolanowego z zastosowaniem spersonalizowanego implantu custom-made.

Zabieg wykonał zespół w składzie: prof. dr hab. n. med. Paweł Małdyk, kierownik kliniki, dr Radosław Słowiński i lek. Łukasz Pulik.

Głównym wskazaniem do zabiegu endoprotezoplastyki stawów kolanowych są narastające ograniczenia funkcji i dolegliwości bólowe, do których dochodzi najczęściej w wyniku postępujących zmian zwyrodnieniowych, reumatycznych lub jako następstwo innych chorób, w tym nowotworów.

Implanty spersonalizowane

Alternatywą dla klasycznych endoprotez, zwłaszcza u młodych pacjentów, są implanty spersonalizowane ''custom made'', które są przygotowane indywidualnie na zamówienie dla każdego pacjenta. Pierwszym etapem leczenia jest wykonanie badań obrazowych na specjalnie kalibrowanych aparatach tomografii komputerowej.

Taka możliwość istnieje w Zakładzie Radiologii Klinicznej UCK WUM. Na tej podstawie przy pomocy dedykowanego oprogramowania KNEE-PLAN projektowany jest we współpracy szwajcarsko-francuskiej implant docelowy oraz model stawu kolanowego w 3D. Niestandardowy implant ma za za zadanie odwzorować powierzchnie stawowe pacjenta oraz fizjologiczny ruch w stawie tak dokładnie jak to tylko możliwe.

Zgodnie z projektem produkowane są i drukowane w 3D niestandardowe prowadnice chirurgiczne, które umożliwiają chirurgowi precyzyjne ustawienie implantów śródoperacyjnie z minimalną ingerencją w tkankę kostną. Implanty ''custom-made'' są często jedyną szansą dla pacjentów do odzyskania bezbolesnej funkcji kończyny.

Tego leczenia nie podjęły się inne szpitale

Z kolei 17 marca miało miejsce pierwsze na Mazowszu wszczepienie endoprotezy całkowitej stawu biodrowego S&N Redapt Cup z augmentami w projekcji 3D Staple i Slice oraz trzpieniem Polarstem. Zabieg przeprowadzony został w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym przez zespół w składzie: dr Paweł Obidziński, dr Bartosz Maciąg, dr Jakub Szymczak.

Jak wyjaśniają specjaliści, dzięki takiemu implantowi pacjent z dużym ubytkiem panewki, zaburzeniem centrum rotacji stawu, oraz dużym skróceniem kończyny w przebiegu choroby zwyrodnieniowej mógł pomyślnie przejść zabieg operacyjny bez konieczności wykonywania czaso- i kosztochłonnej protezy tzw. "custom-made", co wiązałoby się z dłuższym oczekiwaniem chorego na pomyślne leczenie

Pacjent dwukrotnie był dyskwalifikowany z zabiegu operacyjnego w innych szpitalach w Polsce. - Nasz zespół specjalizuje się w chirurgii rekonstrukcyjnej dużych stawów, również w trudnych przypadkach - tłumaczą specjaliści z Kliniki kierowanej przez dr hab. Artura Stolarczyka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum