Nowatorskie protezowanie poprawia jakość życia pacjentów po amputacjach

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia26 maja 2021 08:03

W krakowskim Szpitalu na Klinach dr Horst Aschoff wykonał pierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji u pacjentów po amputacji kończyn - informuje nas placówka.

Nowatorskie protezowanie poprawia jakość życia pacjentów po amputacjach
Zabieg osseointegracji - nowoczesnego protezowania; FOT. Szpital na Klinach
  • Osseointegracja to największa ewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach i alternatywa dla konwencjonalnej protezy - mówi dr Horst Aschoff
  • Bezpośrednie połączenie między żywą kością a powierzchnią implantu zapewnia stabilne mocowanie między przebudowanymi biologicznymi tkankami a implantem tytanowym
  • Wśród korzyści z zastosowania osseointegracji najczęściej wymienia się lepszą kontrolę nad protezą, jej stabilność i naturalny ruch stawu biodrowego

Osseointegracja to nowoczesna metoda protezowania, polegająca na śródkostnym wszczepieniu implantu (endoprotezy), który następnie mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy (egzoprotezy). W praktyce oznacza to bezpośrednie strukturalne i funkcjonalne połączenie między żywą kością a powierzchnią implantu, które zapewnia stabilne mocowanie między przebudowanymi biologicznymi tkankami a implantem tytanowym.

Szansa na lepsze życie

- Osseointegracja to największa ewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach, która stanowi nowoczesną alternatywę dla konwencjonalnej protezy z lejem, umożliwiającą pacjentom po amputacji nowy poziom kontroli ruchów i funkcjonalności, a co za tym idzie, lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie oraz przekazywanie bodźców z  podłoża w sposób zbliżony do naturalnego, których nie można doświadczyć w konwencjonalnych protezach lejowych - tłumaczy dr Horst Aschoff, jeden z nielicznych na świecie specjalistów, który zajmuje osseointegracją już od ponad 15 lat.

Dotychczas pacjenci, aby wykonać tę procedurę zmuszeni byli do wyjazdu za granicę - głównie do Niemiec, Holandii czy Szwecji.

- W prowadzonych w Szpitalu na Klinach terapiach właśnie jakość życia pacjentów po zabiegach jest jedną z kluczowych wartości. Ze wzruszeniem wsłuchujemy się w opisy doświadczeń pacjentów, którzy przeszli zabiegi osseointegracji i nie kryją swojej radości, opowiadają jak chodzą po górach, uprawiają sport, jak odzyskali czucie podłoża, nie cierpią z powodu bólu i ograniczeń - opisuje Joanna Szyman, prezes Grupy Neo Hospital.

Dla kogo zabiegi osseointegracji

Metoda osseointegracji rekomendowana jest pacjentom po amputacji kończyn dolnych i górnych, szczególnie osobom aktywnym oraz tym, które chcą wrócić do pracy, która wiąże się z aktywnością fizyczną.

- Niestety, zabiegów osseointegracji nie można przeprowadzić u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą, po amputacjach związanych ze słabym krążeniem krwi np. w wyniku miażdżycy oraz u tych, u których występują choroby naczyniowe operowanej kończyny - dodaje dr Horst Aschoff.

Chociaż protezy z osseointegracją są stosunkowo nowe w porównaniu z innymi systemami protetycznymi, szybko zyskały globalną akceptację i popularność wśród protetyków i ortopedów ze względu na wiele unikalnych zalet, w tym w szczególności ich mobilność, wytrzymałość i łatwość użycia.

Lepsza kontrola nad protezą

Mariusz Grela, prezes Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych, będących dystrybutorem protez do osseointegracji podkreśla, że wszyscy pacjenci po zabiegach osseointegracji opisują życie z nową endoegzoprotezą jako rewolucyjną zmianę, która wpływa na jego jakość.

- Dla przykładu jeden z pacjentów nową protezą porównał ją do sytuacji, w której zdjąłby zbyt ciasny but i po kilkunastu godzinach jego noszenia mógł chodzić bosą stopą z niesamowitą ulgą, lekkością i płynnością - zaznacza prezes Grela.

Wśród korzyści płynących z zastosowania osseointegracji najczęściej wymienia się lepszą kontrolę nad protezą, jej stabilność, naturalny ruch stawu biodrowego, który wpływa na płynny i bezpieczny chód oraz poprawę propriocepcji tj. czucia głębokiego; wibracje dotykowe implantu np. podczas uderzenia o ziemię podczas chodzenia mogą być przenoszone na naturalną kość pacjenta, co pomaga im płynniej chodzić i bardziej efektywnie przenosić całą siłę kikuta na protezę.

Swoboda ruchów we wszystkich kierunkach

Zastosowanie osseointegracji pozwala również uniknąć typowych dla protez lejowych problemów, takich jak dolegliwości skórne, konflikt tkanek miękkich z lejem, ból lub brak stabilności podczas noszenia protezy, co ostatecznie często prowadzi do  trudności w rehabilitacji pacjentów i złych wyników funkcjonalnych.

- Osseointegracja to dla pacjentów ogromna zmian funkcjonalna w codziennych czynnościach, ponieważ endo-egzoproteza pozwala na całkowitą swobodę ruchów we wszystkich kierunkach, pokonywanie dłuższych dystansów oraz na możliwość założenia oraz ściągnięcia protezy w pozycji siedzącej w kilka sekund - dodaje Mariusz Grela.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum