Nowatorski zabieg. Kardiochirurdzy leczą złożoną wadę serca bez rozcinania mostka

Autor: oprac. WOK • Źródło: UCK, Rynek Zdrowia12 listopada 2021 14:59

Zespół specjalistów z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku jako pierwszy w Polsce w trakcie jednego zabiegu, stosując tzw. małą torakotomię, wymienił pacjentce dwie wadliwe zastawki - aortalną i mitralną.

Nowatorski zabieg. Kardiochirurdzy leczą złożoną wadę serca bez rozcinania mostka
Nowatorski zabieg wymiany zastawek serca w UCK Gdańsku FOT. Sylwia Mierzewska
  • Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku leczą złożoną wadę serca nowatorską metodą
  • Podczas jednego zabiegu - stosując tzw. małą torakotomię - wymienili pacjentce dwie wadliwe zastawki - aortalną i mitralną.
  • To nowość, która daje możliwość zoperowania złożonej wady serca bez rozcinania mostka - mówi dr n. med. Andrzej Klapkowski

Dotychczas takie złożone wady leczono otwierając klatkę piersiową

Kardiochirurdzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku leczą złożoną wadę serca nowatorską metodą. Podczas jednego zabiegu - stosując tzw. małą torakotomię - wymienili pacjentce dwie wadliwe zastawki - aortalną i mitralną.

- To nowość, która daje możliwość zoperowania złożonej wady serca bez rozcinania mostka - tłumaczy dr n. med. Andrzej Klapkowski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Pacjentką, u której przeprowadzono zabieg, była 74-latka ze złożoną wadą serca w postaci zwężenia i niedomykalności zastawki mitralnej oraz ciężkiego zwężenia zastawki aortalnej. Do tej pory takie złożone wady leczono otwierając klatkę piersiową. Lekarze z gdańskiego szpitala zoperowali od razu dwie zastawki wykonując tzw. małą torakotomię, czyli małe cięcie pod piersią.

- Zastawkę mitralną z takiego dostępu operuje się powszechnie, z kolei zastawkę aortalną operuje się z troszeczkę innego dostępu. Natomiast połączenie wymiany tych dwóch zastawek podczas jednego, mało inwazyjnego zabiegu to nowość. Daje ona możliwość zoperowania złożonej wady bez rozcinania mostka - mówi dr n. med. Andrzej Klapkowski, kardiochirurg z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Czytaj też: To pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarze uratowali półtorarocznego Wiktora

Szybsza rehabilitacja oraz lepsza „kosmetyka”

Jak podkreślają specjaliści z UCK, głównymi zaletami zabiegu są szybsza rehabilitacja oraz lepsza „kosmetyka”. Pacjenci odczuwają też mniejszy ból i większy komfort.

- Jeżeli ktoś jest kierowcą ciężarówki i chciałby wrócić do pracy po czterech tygodniach, po cięciu mostka będzie to niemożliwe. Tutaj jest inaczej, ponieważ mostek jest cały. Z łóżka można podnosić się obiema rękami, można też spać na boku. Występuje także mniejsza utrata krwi oraz lepsza „kosmetyka”. W przypadku np. młodszej kobiety ten ostatni element ma istotne znaczenie, ponieważ zabieg nie pozostawia dużej blizny - zaznacza dr Klapkowski

Zabieg wymiany zastawki mitralnej i aortalnej dedykowany jest w zasadzie każdemu pacjentowi, który spełnia określone warunki. Nie może on być przeprowadzony, m.in. u osób z zaawansowaną miażdżycą obwodową. Kobieta, u której wymieniono zastawki ma się dobrze, jak mówią lekarze, rokowania są pomyślne.

Zabieg przeprowadził zespół specjalistów z kierowanej przez prof. Jana Andrzeja Rogowskiego z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK w składzie: dr n. med. Andrzej Klapkowski, lek. Maciej Duda, lek. Barbara Brzeska, dr n. med. Wiktor Szymanowicz, Ilona Rakowska (pielęgniarka instrumentariuszka), Grażyna Tyborowska (perfuzjonistka), Patryk Serkowski (pielęgniarz anestezjologiczny), Irena Gałęzowska (pielęgniarka instrumentariuszka).

Czytaj też: Wrodzone wady serca, kiedyś nieuleczalne, obecnie nie są już wyrokiem dla pacjentów

MZ: powstaje rejestr przezcewnikowego leczenia zastawek serca

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze