Nowatorska operacja w szpitalu w Gorzowie Wlkp. Wykorzystano hologram 3D i wirtualną rzeczywistość
Dr n. med. Radosław Turowski i lek. Olga Szyroki-Lichota, kierownik chirurgii naczyniowej, przeprowadzili nowatorską operację wszczepienia stentgraftu z użyciem hologramu 3D. Zabieg odbył się w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim.
- Lekarze z wojewódzkiego szpitala w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzili nowatorski zabieg
- Mowa o operacji wszczepienia stentgraftu z użyciem hologramu 3D
- Wykorzystanie hologramu pozwoliło specjalistom uzyskać dokładniejszy obraz
Koronawirus. 3 lutego nowy raport Ministerstwa Zdrowia
Hologram poprawia precyzyjność działań
- Różnica między tym zabiegiem a zwykłą metodą wszczepienia stentgraftu jest jak między zdjęciem a filmem. W trójwymiarze wszystko jest dokładniejsze - powiedział chirurg naczyniowy dr n. med. Radosław Turowski cytowany w komunikacie prasowym.
W poniedziałek, 31 stycznia w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzony został zabieg wszczepienia stentgraftu z wykorzystaniem metody holograficznej i gogli VR.
Technologia ta opiera się na trójwymiarowej wizualizacji narządów wewnętrznych, co usprawnia planowanie i przeprowadzanie zabiegów. Gogle pozwalają lekarzowi widzieć trójwymiarowy hologram, który odzwierciedla obszar anatomiczny. Lekarz bez dotykania operowanego narządu może dowolnie obrócić obraz tylko za pomocą gestów i komend głosowych.
Operowany to 75-latek z tętniakiem aorty brzusznej
W poniedziałek w gorzowskim szpitalu operowany był 75-letni pacjent z tętniakiem aorty brzusznej.
- Tętniak groził pęknięciem - powiedziała lek. Olga Szyroki-Lichota, kierownik chirurgii naczyniowej na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej w gorzowskiej lecznicy.
Ta nowatorska technologia pozwala na bardzo precyzyjne wszczepienie stentgraftu i zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przy jego wprowadzaniu.
- Użycie trójwymiarowej wizualizacji skraca też czas trwania samego zabiegu. Pozwala na obniżenie dawki kontrastu, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko uszkodzenie nerek. Pacjent też znacznie mniej krwawi - zaznaczył dr n. med. Radosław Turowski
Stentgraft przypomina niewielką sprężynkę, którą umieszcza się wewnątrz naczynia krwionośnego celem rozprężenia go. Zazwyczaj stentgraft wprowadzany jest do aorty przez tętnice udową i osadzany w miejscu występowania tętniaka.
Sam zabieg wszczepienia stentgraftu trwa ok 40 minut. Jednak wcześniej pacjent przechodzi szczegółową diagnostykę obrazową, a następnie obraz zostaje przekonwertowany na obraz 3D.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)