Nowatorska operacja w Łodzi: zastawkę serca lekarze wycięli z jelita

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2019 18:57

Zastawka serca „uszyta” na miarę dla półtorarocznego dziecka - taki nowatorski i pierwszy zabieg w Polsce wykonał prof. Jacek Moll ze szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Nowatorska operacja w Łodzi: zastawkę serca lekarze wycięli z jelita
Jacek Moll. Fot. strona internetowa ICZMP w Łodzi

Lekarze w czasie operacji musieli sami zrobić z materiału biologicznego zastawkę, którą wszczepili później chłopcu. Był to materiał biologiczny, pochodzący z jelita. Wykorzystano właśnie materiał biologiczny, bo jest nadzieja na to, że zastawka (ma 13 mm średnicy) będzie rosła wraz z dzieckiem.

Następnie cała zastawka została obszyta, aby wzmocnić jej brzegi. Kolejnym krokiem było wszycie jej w odpowiednim miejscu w sercu, konkretnie była to zastawka umieszczona w pozycji mitralnej.

Prof. Jacek Moll wspomina, że był to najtrudniejszy etap, bo w tej części serca panuje bardzo duże ciśnienie. - Nie byliśmy pewni czy miejsca połączenia zastawki z sercem, miejsca szycia, wytrzymają tak duże ciśnienie. Wszystko się udało i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi - dodaje w rozmowie z RMF FM.

Operacja była przeprowadzona w lipcu 2018 roku, ale dopiero teraz można było ocenić wynik zabiegu i sprawdzić, jak to wpłynęło na stan zdrowia chłopca.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum