Nowatorska operacja tętniaka łuku aorty w klinice WUM

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2020 14:34

W Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń UCK WUM we współpracy z II Zakładem Radiologii Klinicznej oraz II Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM przeprowadzono nowatorską operację, polegającą na całkowicie przezskórnej implantacji nowej generacji stentgraftu do tętniaka łuku aorty.

Pionierski zabieg wykonano u 72-letniego chorego, który był wcześniej zdyskwalifikowany przez kardiochirurgów z przeprowadzenia otwartej aneuryzmektomii. Fot. WUM

Operację, która miała miejsce 6 lutego wykonał zespół w składzie: prof. Zbigniew Gałązka, dr med.  Rafał Maciąg (radiolog),  (kardioanestezjolog), we współpracy z prof. Mario Lachat - światowej sławy chirurgiem naczyniowym z Uniwersytetu Medycznego w Zurichu.

Jak informuje Warszawski Uniwersytet Medyczny, ten pionierski zabieg wykonano u 72-letniego  chorego, który był wcześniej zdyskwalifikowany przez kardiochirurgów z przeprowadzenia otwartej aneuryzmektomii z powodu bardzo wysokiego ryzyka operacyjnego.

Tętniak miał średnicę 8 cm i obejmował odejścia tętnic łuku aorty. Z przezskórnego dostępu udowego założono stentgraft Nexus do aorty wstępującej i pnia ramienno-głowowego w połączeniu z neuroprotekcją oraz szybką stymulacją serca (ang. rapid ventricular pacing). Operację wewnątrznaczyniową poprzedziło wykonanie skrzyżowanego przeszczepu od prawej do lewej tętnicy szyjnej wspólnej i obliteracja odejścia tętnicy podobojczykowej lewej.

Przebieg pooperacyjny był bez powikłań, a kontrolna angiotomografia komputerowa wykazała pełne wyłączenie worka tętniaka z układu krążenia i prawidłowy przepływ krwi w tętnicach domózgowych.

Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń UCK WUM kierowana przez prof. Zbigniewa Gałązkę jest obecnie wiodącym ośrodkiem w Polsce w leczeniu wewnątrznaczyniowym tętniaków aorty oraz miażdżycowej niedrożności tętnic.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum