Nowa technika operacyjna w leczeniu deformacji twarzy

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2010 15:01

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie przeprowadzono kolejną operację pozwalającą na powiększenie czaszki u dziecka z deformacja twarzy spowodowaną chorobą genetyczną - zespołem Crouzona.

Nowa technika operacyjna w leczeniu deformacji twarzy

Tym razem zabieg został przeprowadzony nową techniką, która jest mniej uciążliwa dla dziecka i jednocześnie nie pozostawia blizn na twarzy ponieważ operacje wykonano od tyłu czaszki, a nie od strony twarzy.

– Dziecko nie będzie musiało też nosić metalowej obręczy na głowie, która miała za zadanie zwiększenie czaszki. Efekt operacji będzie taki sam jak ten po wykonaniu zabiegu poprzednią metodą jednak sam zabieg jest dużo mniej uciążliwy – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Oberc, rzecznik krakowskiego szpitala.

Jak wyjaśnia rzecznik, szpital specjalizuje się w leczenie dzieci z deformacja twarzy spowodowaną chorobami genetycznymi (zespół Crouzona, zespół Aperta itp.).

– Przeprowadziliśmy kilka operacji u dzieci z tymi bardzo rzadkimi chorobami – mówi Magdalena Oberc.

Zespół Crouzona, inaczej dysostoza czaszkowo-twarzowa to choroba genetyczna o najprawdopodobniej autosomalnym dominującym typie dziedziczenia.

U chorych występują:  deformacje czaszki związane z przedwczesnym zarośnięciem szwów czaszkowych, niskie osadzenie uszu, hiperteloryzm, wytrzeszcz gałek ocznych prowadzący do zaniku nerwu wzrokowego, zez rozbieżny, hipoplazja szczęki,  „gotyckie” podniebienie, krótka górna warga oraz  nieprawidłowości uzębienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum