Nowa pigułka, czyli więcej czasu na antykoncepcję awaryjną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2010 14:13

Nowa pigułka antykoncepcyjna chroni przed ciążą nawet 120 godzin po stosunku.

Dr Anna Glasier z NHS Lothian w Edynburgu i jej współpracownicy przeanalizowali przypadki 1600 kobiet, które sięgnęły po pigułkę po stosunku. W badaniu porównano działanie dwóch rodzajów pigułek antykoncepcyjnych: starszych, zawierających substancję o nazwie levonorgestrel oraz zarejestrowanej w maju 2009 roku pigułki, w której substancją aktywną jest ulipristal.

Okazało się, że 2,6 proc. spośród kobiet, które zażyły levonorgestrel mimo to zaszło w ciążę. Wśród kobiet, które zastosowały ulipristal odsetek ten wynosił 1,8 proc. Kobiety te brały pigułki do 72 godzin po stosunku.

Na mniejszej grupie kobiet przebadano też skuteczność pigułek po czasie dłuższym niż trzy doby. Po zażyciu levonorgestrelu trzy spośród 106 pań były w ciąży, zaś po ulipristalu - żadna z grupy zażywających go 97 kobiet.

W Wielkiej Brytanii awaryjne pigułki antykoncepcyjne oparte na levonorgestrelu są dostępne bez recepty dla osób po 16 roku życia. Na pigułkę z uliprestalem musi jednak wypisać receptę lekarz, gdyż, jak podkreślają ginekolodzy prowadzący opisane badania, lek ten nie ma jeszcze tak długiej historii bezpiecznego stosowania, jak starsze leki z tej grupy.

W Polsce antykoncepcja po stosunku dostępna jest wyłącznie na receptę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum