Nowa metoda na komórki odporne na chemioterapię

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2009 15:47

Nową metodę walki z nowotworami opracowali australijscy naukowcy. Specjalnie skonstruowane minicząsteczki wnikają do komórek rakowych i unieszkodliwiają ich mechanizmy obronne. Drugi typ cząsteczek dostarcza niszczące nowotwór leki.

Na łamach Nature Biotechnology dr Jennifer MacDiarmid i dr Himanshu Brahmbhatt z firmy EnGeneIC przekonują, że nowa metoda jest niezwykle skuteczna, a jednocześnie nieszkodliwa dla zdrowych komórek. W ciągu dwóch lat prób na myszach z komórkami ludzkich nowotworów wyleczonych zostało 100 proc. zwierząt.

Kliniczne testy z udziałem ludzi mają się rozpocząć za kilka miesięcy. Próby systemu dostarczającego leki do wnętrza komórek rakowych rozpoczną się już za kilka dni w Melbourne. Problem z obecnie stosowaną chemioterapią polega na tym, że atakowane i niszczone są zarówno komórki nowotworowe, jak i część zdrowych. Z czasem komórki rakowe nabierają odporności na dany lek i trzeba użyć innego, mocniejszego.

Australijczycy wykorzystali minikomórki, które doklejają się wyłącznie do komórek rakowych i wnikają do ich wnętrza. Tam uwalniają substancje, które unieszkodliwiają geny sprawiające, że rak staje się odporny na chemioterapię. Tak obezwładnione komórki raka stają się celem drugiej fali ataku. Tym razem cząsteczki niosą leki zabijające nowotwór.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum