Nowa grypa nie przedłuży (niestety) wakacji

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2009 09:49

Z jej powodu dłuższą kanikułę wprowadziła Dania i Francja. W Polsce uznano, że przebieg choroby tak łagodny, że nie ma potrzeby opóźniać początku roku szkolnego.

Nowa grypa nie przedłuży (niestety) wakacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisja Europejska przekonywała, aby początek kolejnego roku szkolnego opóźnić. Wiceminister zdrowia Adam Fronczak uspokaja, że Polsce nie grozi epidemia, a sytuacja kontrolowana jest na podstawie bieżących informacji o liczbie zachorowań.

– Informacje uzyskujemy z tzw. systemu SENTINEL. Ten system tworzy grupa lekarzy, którzy, badając pacjentów z podejrzeniem zachorowania, pobierają materiał do badania, a następnie przesyłają go do sanepidów – powiedział Fronczak.

Adam Fronczak zauważył, że obecnie dzieci także przebywają w dużych skupiskach – obozy, kolonie – i mimo to nie zaobserwowano istotnego wzrostu zachorowań.

Wiceminister zapewnił, że rząd prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi, dotyczące zakupu szczepionek. Mają one być wyprodukowane w styczniu 2010 r. Fronczak potwierdził, że Polska nie ma podpisanych umów, które gwarantowałyby ich zakup w pierwszej kolejności.

Państwo zapewni szczepionki tylko osobom z grup największego ryzyka. W przypadku epidemii większość Polaków będzie musiała zapłacić za szczepionkę z własnej kieszeni – powiedział Fronczak.

Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze