Nowa grypa, dmuchania na zagrożenie ciąg dalszy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 września 2009 11:11

Szkoły otrzymały zalecenia postępowania w związku z możliwością zaistnienia epidemii nowej grypy. Przygotował je prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant ds. epidemiologii.

Nowa grypa, dmuchania na zagrożenie ciąg dalszy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie należy się dziwić, gdy nauczyciel odeśle zakatarzone dziecko do domu. To jedna z rad wynikających z instrukcji autorstwa prof. Zielińskiego: „Nowa grypa AH1N1. Propozycja zaleceń dla szkół”.

„Szkoła jest miejscem, gdzie kontakty między uczniami są bardzo bliskie i gdzie choroby szerzące się drogą powietrzną mogą się przenosić szczególnie łatwo. Zakażeni uczniowie mogą też stanowić źródło zakażenia dla swoich rodzin oraz innych członków społeczeństwa” - uzasadnia prof. Zieliński.

Rodzice na zebraniach w szkole słyszą więc, że mają swoim pociechom przypominać o myciu rąk w szkole, zasłanianiu ust przy kichaniu i kasłaniu. Mają też zwrócić dzieciom uwagę, by nie piły napojów z jednej butelki czy kubka, nie dzieliły się kanapką. Rodziców ostrzega się, że w przypadku, gdy okaże się w szkole, że dziecko przyszło zakatarzone, albo, co gorsze, ze stanem podgorączkowym, zostanie natychmiast odesłane do domu, lub, jeżeli jego stan będzie wymagał konsultacji z lekarzem, przewiezione karetką do ośrodka zdrowia lub szpitala.

Gdy nauczyciel zauważy objawy grypy u ucznia, to zgodnie z zaleceniami, dziecko zostanie odizolowane od kolegów, a szkoła zawiadomi rodziców. Jeżeli zajdzie konieczność opuszczenia pomieszczenia i kontaktu z innymi osobami, chory powinien zakryć usta i nos chusteczką jednorazową czy płatkiem ligniny lub, jeżeli szkoła jest wyposażona, maseczką ochronną.

Krajowy konsultant ds. epidemiologii ostrzega, że w przypadku, gdy w danej szkole będzie dużo absencji spowodowanych grypą, należy rozważyć czasowe zamknięcie placówki. Takie postępowanie, jeszcze nieformalnie, zaleca również WHO.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum