Nowa grypa - bać się czy nie bać?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2009 09:10

Mimo, iż władze Meksyku przekonują, że epidemię świńskiej grypy udało się powstrzymać to codziennie przybywa osób zarażonych wirusem H1N1. Wczoraj pierwszy przypadek świńskiej grypy potwierdziła Portugalia. W Hiszpanii liczba zarażonych wzrosła do 54. O kolejnych dwóch przypadkach poinformowały Francja i Włochy.

Według WHO w 20 krajach wykryto już 985 przypadków zachorowania na grypę, z czego 26 osób zmarło. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zastanawia się nad ogłoszeniem pandemii.

Na razie nic jednak nie wskazuje na to, by choroba była bardzo groźna. Zdaniem  Włodzimierza Guta, z Krajowego Ośrodka ds. Diagnostyki Zakażeń Poliowirusami, grypa wcale nie przenosi się tak łatwo na drugiego człowieka. Aby się nią zarazić, trzeba się znaleźć w zasięgu do dwóch metrów od chorego.

W niektórych krajach jednak, mimo uspokajających informacji, wciąż wyczuwa się panikę. Czy słusznie? – Pierwsze wiadomości z Meksyku były niepokojące. Ale w rzeczywistości sytuacja nie wygląda tak groźnie jak np. podczas epidemii hiszpanki. Nie powinniśmy popadać w obsesję. Należy zachować wszelkie środki ostrożności, ale w granicach rozsądku i nie panikować – mówi dziennikowi Rzeczpospolita Papani Melkas z Ministerstwa Spraw Socjalnych i Zdrowia Finlandii.

Skąd zatem panika? – Eksperci trochę gubią się w opiniach, nie są jednomyślni. Dlatego przeciętny człowiek nie wie, czy czuć się bezpiecznie – twierdzi psycholog Iwona Biernat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum