Nowa aplikacja na telefon nauczy Polki samobadania piersi?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2013 16:23

Znani i atrakcyjni mężczyźni - jak Radosław Majdan i Przemysław Saleta - będą uczyć Polki samobadania piersi w nowej bezpłatnej aplikacji na smartfony "PiersiBadacze".

Nowa aplikacja na telefon nauczy Polki samobadania piersi?

Będzie ją można pobierać od 5 lipca. Informację o tym przekazali organizatorzy kampanii "Rak. To się leczy!" w czwartek, 4 lipca na konferencji prasowej w Warszawie.

- Chcemy w ten sposób propagować ideę regularnego samobadania piersi, które jest pierwszym krokiem do tego, by kobiety zaczęły myśleć o swoim zdrowiu, poznawać swoje ciało. Zastrzegamy jednak, że nie zastąpi to badania piersi u lekarza specjalisty - powiedziała rzecznik kampanii "Rak. To się leczy!" Alicja Zakrzewska.

W darmowej aplikacji, którą można będzie pobrać ze strony internetowej kampanii (www.rak.tosieleczy.pl) znani sportowcy i artyści - Przemysław Saleta, Radosław Majdan, karacista Tomasz Puzon oraz aktor Maciej Jachowski i piosenkarz Jacek Stachursky - będą pokazywać na filmach instruktażowych, jak wykonuje się samobadanie piersi. Każda kobieta będzie mogła wybrać sobie jednego z panów, jako nauczyciela oraz osobę przypominająca o badaniu raz w miesiącu.

Samobadanie proponowane przez "PiersiBadaczy" odbywa się według formuły określanej w skrócie jako DOB - tj. "dotyk", "obserwacja" i "badanie". Chodzi o to, by panie w wybranym jednym dniu w miesiącu, np. podczas kąpieli pod prysznicem, sprawdziły palpacyjnie, czy nie pojawiły się żadne zmiany i zgrubienia w piersiach, czy nie zmienił się ich kształt, jedna z nich nie uległa powiększeniu, czy nie ma wycieku z brodawki, przyjrzały się (obserwacja) dokładnie skórze i brodawkom pod kątem zmian zabarwienia, marszczenia się, zgrubień, a gdy zauważą coś niepokojącego koniecznie udały się do lekarza na konsultację (badanie).

Ponadto, aplikacja daje dostęp do artykułów i porad ekspertów dotyczących problemów onkologicznych, dostęp do internetowej wersji kompendium wiedzy o nowotworach "Warto wiedzieć, by wygrać" oraz do przydatnych adresów.

Według Zakrzewskiej od piątku dostępne będą dwie wersje aplikacji - na iPhona oraz na telefony obsługiwane przez system Android. Wkrótce wprowadzona będzie również wersja na telefony Blackberry oraz na system Windows. Aplikacja powstała przy współudziale towarzystwa ubezpieczeniowego ING Życie.

Inspiracją do jej stworzenia było podobne narzędzie pt. "Your Man Remainder", które dwa lata temu stworzyła kanadyjska fundacja Rethink Breast Cancer.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum