Nowa Sól: bezpłatne badania w ramach Dnia Serca

Autor: Tygodnik Krąg/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 19:19

W niedzielę (27 września) w Parku Krasnala w Nowej Soli odbędzie się Dzień Serca. Nowosolscy i wrocławscy lekarze opuszczą gabinety, żeby badać serca w plenerze, za darmo, w ramach ogólnoświatowej akcji profilaktycznej.

Nowa Sól: bezpłatne badania w ramach Dnia Serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W akcji bierze udział 100 krajów. W Polsce Dzień Serca organizowany jest najczęściej przez Dolnośląskie Centrum Chorób Serca. Tym razem organizatorzy wyszli z propozycją przygotowania imprezy wspólnie z pracownikami nowosolskiego szpitala. Dzień Serca odbędzie się w Parku Krasnala, gdzie od godz. 14.00 do 18.00 ( 27 września) na mieszkańców Nowej Soli i okolic czekać będą lekarze, dietetycy i rehabilitanci, którzy nas zbadają i podpowiedzą jak dbać o serce - pisze Tygodnik Krąg.

Co roku na choroby serca umiera ponad 17 mln ludzi na świecie. Do nowosolskiego szpitala na oddział kardiologii trafia rocznie ponad 5 tys. pacjentów, najczęściej ich schorzenia bywają poważne. Jednak byłoby inaczej, gdybyśmy na co dzień pamiętali o sercu.

– W Światowy Dzień Serca przygotowujemy dla wszystkich osób otwarty piknik zdrowotny. We Wrocławiu odbył się on w miniony weekend w ogrodzie botanicznym. W tym roku postanowiliśmy  wyjść też poza Wrocław i wybraliśmy Nową Sól. Macie bardzo dobrze funkcjonującą lecznicę, doskonałych specjalistów i jeden z najlepszych oddziałów kardiologicznych – mówi Sylwia Rudnicka, koordynator projektu Dzień Serca z Wrocławia.

- Nowosolskie obchody będą miały wymiar wojewódzki – zaznacza Bożena Osińska, dyrektor nowosolskiego szpitala. – Mam nadzieję, że to wydarzenie na stałe wpisze się w harmonogram miejskich wydarzeń.

Jarosław Hiczkiewicz, ordynator oddziału kardiologii nowosolskiego szpitala przyznaje, że na jego oddział trafiają najczęściej pacjenci wymagający już hospitalizacji. Okazuje się, że problem z sercem i układem krążenia mieli od lat ale o tym nie wiedzieli. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka a Dzień Serca to największa na świecie akcja profilaktyczna ukierunkowana na serce.

Tego dnia lekarze będą badać ciśnienie tętnicze, robić badanie EKG, oznaczać poziom cholesterolu, glukozy. Zainteresowani będą mogli skorzystać z konsultacji kardiologicznych i rehabilitacyjnych. Swój dyżur tego dnia będą też mieć dietetycy. Nie zabraknie również stoisk ze zdrową żywnością.

W przygotowanie dnia serca włączyło się miasto i starostwo powiatowe. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła wojewoda Helena Hatka. W gronie zaproszonych gości oprócz miejscowych samorządowców są między innymi marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński i poseł Józef Zych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum