Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 22-12-2009 10:52

Notatki ze szpitalnego bloga trafią do podręcznika

Wpisy z bloga trzech nastolatek chorych na nowotwór zostaną wydane w gimnazjalnym podręczniku.

Daria z Rybnika, Patrycja z Jastrzębia-Zdroju i Dominika spod Strzelec Opolskich poznały się na oddziale Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii. Miały wówczas 13, 14 i 16 lat. Swoje zmagania z chorobą opisywały w założonym przez siebie dzienniku D–D–P, dokumentującym zmagania z chorobą – donosi Gazeta Wyborcza.

Internetowy pamiętnik zyskał rzeszę czytelników, którzy wybrali go blogiem roku 2007 w kategorii Teen. Patrycja zmarła przed ogłoszeniem wyników konkursu. Półtora roku później odeszła Dominika. Miesiąc po jej śmierci, w kwietniu 2009 roku, Daria pożegnała się z czytelnikami.

Na blog natknęła się Teresa Marciszuk, redaktor naczelna wydawnictwa Stentor, która pisała podręcznik do języka polskiego. Postanowiła wykorzystać jego fragmenty w tomie do drugiej klasy gimnazjum, który ukaże się w przyszłym roku.

Pojawią się w rozdziale „Spotkanie z drugim“, poświęconym roli nowych technologii w komunikowaniu międzyludzkim. Notatki dziewcząt będą przykładem, że blogi to nie tylko radosna twórczość celebrytów. Można w nich poruszać naprawdę poważne problemy i skłonić uczniów do dyskusji o nich.