Norwegia od soboty będzie testować na Covid-19 na granicach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2021 10:58

Norweski rząd od soboty wprowadza na granicy obowiązkowe testy na Covid-19 dla osób przybywających do tego kraju. Z tego powodu wiele mniejszych drogowych przejść granicznych ze Szwecją i Finlandią zostanie zamkniętych.

Norwegia od soboty będzie testować na Covid-19 na granicach
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wymogu testowania, gdyż obawiamy się importu nowych mutacji koronawirusa. Wiele osób powróci po Bożym Narodzeniu z krajów o wiele wyższym wskaźniku zakażeń - stwierdziła premier Norwegii Erna Solberg.

Zamknięte zostaną niewielkie przejścia graniczne, które nie mają wystarczającej infrastruktury do przeprowadzenia testów. W niektórych przypadkach możliwe będzie poddanie się badaniom w ciągu 24 godzin od przybycia w najbliższym punkcie testowym.

Rząd zapowiedział zwiększenie możliwości testowania na lotnisku Gardermoen w Oslo, gdzie do tej pory wykonywano badania dobrowolnie.

W przypadku dłuższego pozostania w Norwegii należy wykonać ponowny test po czterech tygodniach. Testom nie będą poddawane dzieci poniżej 12 roku życia, kierowcy autobusów na trasach dalekobieżnych oraz dyplomaci.

W Norwegii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 557 przypadków koronawirusa. Łączna liczba to 49 803. Na Covid-19 zmarło 436 osób.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum