Noclegownia to miejsce dla bezdomnych chorych psychicznie?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2011 09:17

Bezdomni z zaburzeniami psychicznymi są coraz częstszymi gośćmi noclegowni. W ich regulaminie jest zapis, że muszą przyjmować też osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Noclegownia to miejsce dla bezdomnych chorych psychicznie?
W dni powszednie bezdomnymi zajmują się opiekunki. Lekarz internista i psychiatra odwiedzają noclegownię dwa razy w tygodniu. Wielu jednak bezdomnych z zaburzeniami psychicznymi potrzebuje całodobowej opieki lekarskiej, której nie otrzymają w schronisku.

Dlaczego więc trafiają do noclegowni? NFZ za leczenie pacjentów chorych psychicznie płaci przez określoną liczbę dni, w zależności od schorzenia. Po tym czasie pacjent musi być wypisany ze szpitala na dwa tygodnie i jeśli jest potrzeba, może do szpitala wrócić - przypomina Gazeta Wyborcza.

Dla pracowników noclegowni to jednak za mało, bo takich pacjentów przybywa. Przybywa też w schronisku osób bezdomnych, które mają zaburzenia psychiczne, ale ponieważ te nie wymagają hospitalizacji, szpitale odsyłają je do noclegowni.

Rozwiązaniem byłoby umieszczenie chorych bezdomnych w Domach Pomocy Społecznej. Niestety, na miejsce w DPS-ach, które przyjmują chorych psychicznie, trzeba czekać nawet dwa lata.


Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum