Niska waga urodzeniowa zwiększa ryzyko osteoporozy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2009 13:49

Naukowcy z Finlandii na łamach pisma PLoS Medicine poinformowali, że osoby, które przyszły na świat przedwcześnie z bardzo niską wagą urodzeniową mają w późniejszym wieku obniżoną gęstość mineralną kości i co się z tym wiąże zwiększone ryzyko osteoporozy.

Niska waga urodzeniowa zwiększa ryzyko osteoporozy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gęstość mineralna kości czyli w skrócie BMD ( z ang. Bone Mineral Density) - to wielkość pozwalająca ocenić stan kości, będąca standardem referencyjnym w rozpoznaniu osteoporozy. Oceniana jest metodą radiologiczną tzw. densytometrii.

Petteri Hovi wraz z zespołem z National Institute for Health and Welfare w Helsinkach analizował gęstość mineralną i stan kości 144 osób dorosłych (w wieku od 18 do 27 lat), które urodziły się przed planowanym terminem zakończenia ciąży, z bardzo niską masą urodzeniową. Okazało się, że ludzie ci mają znacząco niższą wartość BMD niż ich rówieśnicy urodzeni w wyniku prawidłowo donoszonej ciąży.

Jak podkreślają autorzy badań oznacza to, że osoby takie mają zwiększone ryzyko zachorowania na osteoporozę w podeszłym wieku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum