Nikotyna osłabia... gniew

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2009 12:54

Naukowcy z University of California, pracujący pod kierunkiem psychiatry Jean Gehricke, przeprowadzili eksperyment, z którego wnioski - w ich opinii - wskazują, iż pod wpływem nikotyny spokojniej wykonuje się stresujące zadania, ponieważ nikotyna sprawia, że zachodzą zmiany w metabolizmie mózgu.

Wniosek został wysnuty na podstawie eksperymentu, w którym wzięły udział osoby niepalące. Ich zadaniem było zmierzenie się w grze komputerowej z wirtualnym, irytujących ich przeciwnikiem. Mogli go karać i być przez niego karani. W rezultacie w słuchawkach przegranego rozbrzmiewał nieprzyjemny, głośny dźwięk. Wraz z rozwojem gry mógł być on coraz dłuższy i bardziej irytujący - podaje Rzeczpospolita.

Obserwujący to doświadczenie uczeni zauważyli pewną prawidłowość w zachowaniu graczy. Ci z nich, którym przyklejono do skóry plaster uwalniający do organizmu nikotynę, reagowali dużo mniej agresywnie na postępowanie swojego wirtualnego przeciwnika. Trudniej było ich sprowokować do gniewnej reakcji, w rezultacie i wymierzania dotkliwych kar.

W czasie gdy uczestnicy eksperymentu wykonywali zadanie, naukowcy podglądali z pomocą tomografii pozytonowej (PET) pracę ich mózgów. U osób z plastrami zauważyli większą aktywność w regionie odpowiedzialnym za regulowanie emocji, tj. kora limbiczna. Stąd wniosek, że uspokajający efekt działania nikotyny jest równoznaczny z zarządzaniem gniewem.

Specjaliści uważają w związku z tym, że skoro palacze, zrywając z nałogiem, pozbywają się tego dobroczynnego mechanizmu, należałoby im go zapewnić w inny sposób np. poprzez szkolenia z zakresu tej umiejętności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum