Nieustający konkurs na środowiskową opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży

Autor: JJ • Źródło: TVN24/Rynek Zdrowia26 kwietnia 2021 15:56

Jak poinformował minister Adam Niedzielski, już ponad 200 placówek zakontraktowało świadczenia z zakresu środowiskowej opieki psychiatrycznej dla dzieci.

Nieustający konkurs na środowiskową opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży
Zakontraktowano już 200 zespołów opieki psychiatrycznej dla dzieci. Fot. Arch. PTWP
  • NFZ jest w "permanentnym postępowaniu konkursowym w zakresie powoływania do życia środowiskowych zespołów opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży" – przekazał szef NFZ
  • Ponad 200 placówek do tej pory zakontraktowało świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej dla dzieci
  • Filip Nowak jest przekonany, że w najbliższym czasie uda się zrealizować cel – zakontraktować 300 środowiskowych zespołów opieki psychiatrycznej

Jak przekazał w poniedziałek (26 kwietnia) na konferencji prasowej minister  Adam Niedzielski, Narodowy Fundusz Zdrowia cały czas prowadzi konkursy na środowiskowe zespoły opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

Dodał : - Niestety nie wszystkie konkursy zostają rozstrzygnięte w pierwszym podejściu, bo jest to nowe rozwiązanie.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół

- Musimy zdawać sobie sprawę, że opieka środowiskowa jest bardzo związana ze standardowym modelem nauczania i mówiąc o reformie psychiatrii i stworzeniu zespołów środowiskowych musimy pamiętać, że powrót dzieci do szkół spowoduje „sprzężenie zwrotne”. Wówczas opieka środowiskowa będzie mogła być sprawowana o wiele bardziej efektywny, jeżeli dzieci będą w szkole a nie w domu przed komputerem – mówił minister.

- Cel jaki postawiliśmy - powołanie do życie 300 ośrodków psychiatrycznej opieki dzieci i młodzieży - jest jak najbardziej aktualny i mam nadzieję, że w najbliższym czasie kolejne konkursy będą rozstrzygnięte pozytywnie. Jeśli tak się nie dzieje, to natychmiast konkurs jest ponawiany. I będziemy to robili do skutku – dodał Niedzielski.

Permanentne postępowanie konkursowe

Pełniący obowiązki szefa NFZ Filip Nowak potwierdził, że Fundusz jest "w permanentnym postępowaniu konkursowym w zakresie powoływania do życia środowiskowych zespołów opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży".

- We wszystkich oddziałach wojewódzkich Funduszu udało się już zakontraktować takie placówki, ale są jeszcze miejsca, w których organizujemy konkursy uzupełniające i na szczęście pojawiają się placówki, które zaczynają się specjalizować w takiej działalności i startują w konkursach. Myślę, że w najbliższym czasie uda nam się uzyskać zakładaną liczbę takich placówek – mówił Nowak.

Dodał: - Covid komplikuje wszystko, nie omija też postępowań konkursowych, ale nie składamy broni. Będziemy cały czas rozmawiać i starać się zakontraktować kolejne placówki.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum