Nietrzymanie moczu: palenie tytoniu i nadwaga nie pomogą w leczeniu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2009 10:42

Kobiety o tym nie mówią, a lekarze rzadko pytają. Szkoda, bo skuteczna pomoc jest przecież możliwa.

Istnieją dwa typy nietrzymania moczu: naglące i wysiłkowe. Pierwszy dotyczy kobiet, które ukończyły 60-65 rok życia, drugi występuje wcześniej, tj. w okresie okołomenopauzalnym, a zatem w wieku 45-60 lat. Czasami ta sama osoba cierpi zarówno z powodu wysiłkowego, jak i naglącego nietrzymania moczu.

Najczęstsza jest wysiłkowa postać schorzenia (49 proc.) pojawiająca się na skutek nieznacznego podwyższenia ciśnienia wewnątrz brzucha, np. w wyniku kichnięcia, kaszlnięcia lub śmiechu. Na nietrzymanie moczu związane z uczuciem nagłego parcia na pęcherz cierpi 22 proc. chorych, zaś objawy mieszane dotyczą 29 proc. pacjentek.

Z nietrzymaniem moczu mogą mieć problem nawet młode kobiety, jednak im pacjentka starsza, tym ryzyko wystąpienia kłopotów jest większe. W ciągu  całego życia ryzyko zachorowania na nietrzymanie moczu wynosi aż 35 proc., jest więc ono wyraźnie wyższe niż ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego (25 proc.), depresji (20 proc.) czy cukrzycy (8 proc.).

Dlaczego to właśnie kobiety cierpią na nietrzymanie moczu? Po pierwsze, to efekt ich anatomii (znacznie krótsza niż u mężczyzn cewka moczowa), po drugie, ma to związek z ciążą i porodem, a następnie z menopauzą. Przeciskanie się dziecka przez kanał rodny może uszkodzić struktury nerwowo-mięśniowe dna miednicy lub doprowadzić do rozwarstwienia tzw. powięzi, na której spoczywa cewka moczowa.

Na rozwój schorzenia wpływa także palenie tytoniu, które powoduje często przewlekły kaszel, a ten z kolei osłabia podparcie dla cewki moczowej. Nikotyna działa też bezpośrednio na mięśnie wypieracza moczu, powodując ich skurcz. Zakłóca także działanie estrogenów.

Otyłość, choć sama w sobie nie jest przyczyną nietrzymania moczu, pośrednio również sprawę komplikuje. Pęcherz osoby otyłej musi bowiem nieustannie  bronić się przed napierającymi nań dodatkowymi kilogramami.

Nietrzymanie moczu leczone jest farmakologicznie lub, od niedawna, poprzez wstrzykiwanie w ścianki pęcherza botoksu. Zabieg ten trzeba jednak co jakiś czas powtarzać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum