Nieswoiste zapalenia jelit to choroby cywilizacyjne o rosnącej zapadalności

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2018 16:47

W sobotę (19 maja) na całym świcie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (IBD Day). Z powodu nieswoistych zapaleń jelita cierpi w Polsce ponad 50 tysięcy chorych, a codziennie kilka kolejnych osób słyszy taką diagnozę.

Fot. mat. prasowe ŚCO w Kielcach (zdjęcie ilustracyjne)

Specyfika nieswoistych chorób zapalnych jelit sprawia, że pacjenci niechętnie przyznają się do swoich problemów zdrowotnych, a te poważnie utrudniają normalne, codzienne życie.

Według Ewy Soboń-Kosacz ze Stowarzyszenia Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelit „Łódzcy Zapaleńcy”, choroba i towarzyszące jej objawy - m.in. ból, biegunki, gorączka, krwawienia z przewodu pokarmowego, które prowadzą do anemii, niedożywienia, wyniszczenia organizmu, a także powikłań ze strony różnych narządów - często wykluczają chorych z wielu dziedzin życia.

Do tej grupy chorób zaliczamy przede wszystkim chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Szacuje się, że z tą pierwszą zmaga się w Polsce około 10-15 tysięcy chorych, a z drugą - 35-40 tysięcy.

Obie choroby dotykają przede wszystkim ludzi młodych, najczęściej rozpoznawane są między 15 a 35 rokiem życia, ale mogą pojawić się i w wieku późniejszym. Objawy bywają niespecyficzne, stąd trudności z rozpoznaniem. Późna diagnoza sprawia, że choroba jest bardziej zaawansowana, a co za tym idzie, trudniej poddająca się leczeniu.

Jak wskazuje dr hab. Edyta Zagorowicz z Kiniki Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Warszawie, dla lekarzy zajmujących się pacjentami z nieswoistymi chorobami jelit jedną z głównych przeszkód w opiece nad chorymi jest czas oczekiwania na refundację najnowszych leków oraz ograniczenia w refundacji (czas terapii, nazbyt restrykcyjne kryteria włączenia pacjenta do programu terapeutycznego) i zawężenia rejestracyjne.

- Ważne jest uświadomione decydentom ds. zdrowia, że nieswoiste zapalenia jelit to choroba cywilizacyjna, więc zapadalność na nie rośnie z roku na rok. Dobrym kierunkiem jest plan opieki koordynowanej wysoko specjalistycznej, dzięki czemu pacjent będzie leczony kompleksowo w jedynym miejscu, co ma ogromne znacznie dla stabilizacji choroby - podkreśla Edyta Zagorowicz .

Według Ewy Soboń-Kosacz ważne jest wprowadzenie modelu opieki koordynowanej, który stworzył zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

- Jest to ważny krok, by kompleksowo zaopiekować się pacjentami - podkreśla Soboń-Kosacz i dodaje, że w centrach kompleksowego leczenia Nieswoistych Zapaleń Jelit pacjent będzie miał dostęp do gastrologa, radiologa, chirurga, dietetyka, psychologa oraz poradni stomijnej.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum