Niesteroidowe leki przeciwzapalne a zawał mięśnia sercowego

Autor: Maciej Chałubiński/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 16:32

Kwestia wpływu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, powszechnie stosowanych w przewlekłych chorobach stawów, na układ sercowo-naczyniowy budzi kontrowersje, szczególnie od czasu wycofania jednego z selektywnych inhibitorów cyklooksygenazy 2.

Co prawda w literaturze pojawiają się doniesienia o związku między stosowaniem nieselektywnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych a występowaniem zawału mięśnia sercowego. Jednakże ich działanie w tym zakresie nadal budzi wątpliwości.  

Dlatego celem naukowców z Instytutu Pasteur’a, Paryż, Francja, była ocena związku między przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych ze szczególnym uwzględnieniem diklofenaku i naproksenu a występowaniem zawału mięśnia sercowego z uniesieniem (STEMI) i bez uniesienia odcinka ST (non-STEMI).

Badanie przeprowadzono na grupie składającej się z 1125 chorych z zawałem mięśnia sercowego z francuskiego rejestru Pharmacoepidemiological General Research on Myocardial Infarction (PGRx-MI) obejmujących 55 ośrodków kardiologicznych. W tej grupie stwierdzono 67% przypadków zawału z uniesieniem odcinka ST i 33% zawału bez uniesienia odcinka ST. Grupę kontrolną stanowiło 2790 pacjentów. W analizie uwzględniono wiek i płeć pacjentów.

Wyniki badania wykazały, że przyjmowanie diklofenaku w ciągu 2 miesięcy przed wystąpieniem zawału wiązało się z istotnie większym ryzykiem rozwoju zawału bez uniesienia odcinka ST (OR = 2.8), podczas gdy przyjmowanie naproksenu i arylpropionic acid NLPZ przyczyniało się do zmniejszenia tego ryzyka (OR = 0.4). Co ciekawe, jednak stosowanie wyżej wymienionych niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie wpłynęło na ryzyko wystąpienia zawału z uniesieniem odcinka ST (odpowiednio OR=0.9 i OR = 1.0).

Autorzy zaznaczają, że zawał mięśnia STEMI z reguły wiąże się z całkowitym zamknięciem światła tętnicy przez zakrzep, podczas gdy zawał non-STEMI wynika z niepełnego zatkania tętnicy przez zakrzep oraz dużej aktywności blaszki miażdżycowej.

Diklofenak wykazuje właściwości hamujące aktywność enzymu cyklooksygenazy 2, który według naukowców jest zaangażowany w tworzenie zakrzepu indukowanego przez aktywną blaszkę miażdżycową. Natomiast naproksen i arylpropionic acid NLPZ posiadające przeciwpłytkowe właściwości mogą hamować nie bardzo nasilone krzepnięcie obserwowane w zawale non-STEMI i w ten sposób obniżać ryzyko zawału tego typu. Już przypadku zawału STEMI, w którym obserwuje się masywne procesy krzepnięcia, ich działanie może być zbyt słabe.

Badacze konkludują, że diklofenak wydaje się zwiększać ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego bez uniesienia odcinka ST u chorych nie przyjmujących aspiryny. Natomiast naproksen wraz z innymi lekami arylpropionic acid NLPZ obniżają to ryzyko.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21880652
Heart. 2011 Nov;97(22):1834-40.
Risk of ST versus non-ST elevation myocardial infarction associated with non-steroidal anti-inflammatory drugs
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum