Niemieccy eksperci zapowiadają inwazję kleszczy tego lata

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2018 10:03

W ocenie Niemieckiego Centrum Badań nad Infekcjami rok 2018 będzie rokiem inwazji kleszczy. Wskazuje na to analiza modelu, który pozwala określić już zimą wielkość populacji kleszczy w nadchodzącym lecie.

Fot. Archiwum

Za podstawę do obliczeń służy ilość młodych pajęczaków w ognisku infekcyjnym w południowych Niemczech. Zdaniem Gerharda Doblera, który od 2009 r. w Instytucie Mikrobiologii Bundeswehry w Monachium zajmuje się badaniami nad rozprzestrzenianiem się i aktywnością wirusa wywołującego kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), ryzyko infekcji w tym roku jest „szczególnie wysokie”.

- Będziemy mieli do czynienia z najwyższą od 10 lat liczbą tych pajęczaków - ostrzegł szef Centrum Gerhard Dobler.

Eksperci zalecają ostrożność szczególnie w regionach z dużym zagrożeniem KZM. Jest ich w Niemczech 156. Zalicza się do nich Bawaria, Badenia-Wirtembergia, ale także częściowo Hesja, Nadrenia Palatynat, Turyngia, Saksonia i Kraj Saary.

Wg szacunków, co trzecia infekcja wywołana ukąszeniem kleszczy kończy się udarem mózgu. W 2017 r. odnotowano 485 przypadków zachorowań. W 2016 roku było ich 350.

Około 30 proc. kleszczy w Niemczech jest nosicielami boreliozy. Ale do wprowadzenia toksyn dochodzi dopiero wtedy, kiedy kleszcz pozostanie w ciele kilka godzin. Tylko u jednego procenta ukąszonych osób pojawiają się jednak symptomy choroby.

Czytaj: www.dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum