Niemcy: zakaz spożycia marihuany skłania uczniów do ryzyka

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2017 08:35

W niemieckich szkołach rośnie spożycie narkotyków. Od co najmniej 10 lat rozpowszechniona jest szczególnie marihuana oraz metamfetamina (crystal met).

Niemcy: zakaz spożycia marihuany skłania uczniów do ryzyka
Niemcy: zakaz spożycia marihuany skłania uczniów do ryzyka. Fot. Archiwum

W Badenii-Wirtembergii, pomimo szerokiego programu profilaktyki, liczba przypadków nadużyć narkotyków wzrosła w ostatnich latach trzykrotnie. W 2011 r. odnotowano 348 takich incydentów, a w 2015 r. ich liczba wzrosła do 939 przypadków. Również w Saksonii Anhalt, pomimo stosunkowo niskiego poziomu konsumpcji narkotyków, zaobserwowano jej wzrost z 42 w 2011 r. do 109 przypadków w 2015 roku.

W ocenie policji problem ten dotyczy najczęściej młodzieży, ale zdecydowanie rzadziej dzieci poniżej 14 roku życia.

Poszczególne landy chętnie informują o swoich strategiach zapobiegania zjawisku. - W kwestii tej wiele zrobiono, pod znakiem zapytania stoi jednak stopień trwałości oraz skuteczności profilaktyki narkotykowej - twierdzi naukowiec Eva Hoch z uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium. Prowadzi ona tam niewielki projekt badawczy dot. profilaktyki w przypadku użycia miękkich narkotyków. Jak twierdzi badaczka, nie ma pewności co do tego, czy ”zajmowanie się tym tematem w szkole nie prowadzi wręcz do zwiększenia gotowości podejmowania ryzyka”.

W debatę tę włącza się też dyskusja nt. legalizacji tzw. miękkich narkotyków, konkretnie marihuany. Zwolennicy jej zalegalizowania są zdania, że zakaz jej spożycia nie ma żadnego pozytywnego wpływu. Wręcz przeciwnie, prowadzi wyłącznie do dodatkowego obciążenia służb policyjnych.

Jednak pełnomocniczka rządu federalnego ds. uzależnień nie popiera pomysłu zalegalizowania narkotyków. Marlene Mortler zaznacza, że zalegalizowanie narkotyków mogłoby zostać zrozumiane przez młodzież jako ”poświadczenie ze strony państwa ich bezpiecznego użycia” a jest przecież inaczej.

- Młodzieży należy uświadomić, że spożywanie miękkich narkotyków nie jest bezpieczne i szkodzi mózgowi szczególnie w młodzieńczej fazie rozwoju - argumentuje Mortler.

Czytaj: www.dw.com

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum