Niemcy: w kwietniu na rynku szybkie testy na koronawirusa; wynik do 2,5 godziny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2020 13:01

Szybki test ma być dostępny od kwietnia, najpierw w Niemczech, a później w innych krajach. Jego dokładność wynosi 95 proc. - branżowy dziennik „Handelsblatt” poinformował za władzami koncernu Bosch, którzy w czwartek (26 marca) ogłosili swoje plany.

Fot. Shutterstock

Testy będą dawały wynik do 2,5 godziny i będą mogły być przeprowadzane na miejscu leczenia - poinformowali w czwartek przedstawiciele Bosch Healtcare Solutions.

Bosch stworzył nowy rodzaj testów we współpracy z brytyjską firmą Randox Laboratories.

Główną zaletą nowej technologii ma być krótki czas oczekiwania na wynik - do 2,5 godziny. Aktualnie uzyskanie wyniku testu na koronawirusa może trwać do 2,5 dnia. Test będzie mógł być przeprowadzony w miejscu leczenia, nie będzie wymagany jego transport do laboratorium.

Testy będą kompatybilne z urządzeniem analitycznym "Vivalytic" produkowanym przez Boscha. Jeden kartusz potrzebny do przeprowadzenia testu ma kosztować pomiędzy 50, a 100 euro. Samo urządzenie analityczne kosztuje ok. 15 tys. euro - podał "Handelsblatt".

W Niemczech przeprowadza się ok. pół miliona testów na obecność COVID-19 - powiedział w czwartek Christian Drosten, wirusolog ze szpitala Charité w Berlinie i jeden z głównym autorytetów w temacie epidemii koronawirusa w RFN. "Mamy tak mało zgonów, bo przeprowadzamy ekstremalnie dużo diagnostyki laboratoryjnej" - podczas czwartkowej konferencji prasowej tłumaczył o wiele niższą umieralność wśród zakażonych pacjentów na terenie Niemiec.

Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum