XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Niemcy: szpitalne ścieki zatruwają wody

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2018 17:00

W czasie wyrywkowych prób czystości wody, w wielu akwenach w Niemczech znaleziono zarazki oporne na antybiotyki. - To bardzo niepokojące - stwierdził Tim Eckmanns z Instytutu Roberta Kocha.

Niemcy: szpitalne ścieki zatruwają wody. Fot. PTWP

Dziennikarze publicznej stacji radiowo-telewizyjnej NDR pobrali łącznie dwanaście próbek w różnych akwenach Dolnej Saksonii - w tym z kąpielisk, rzek, jezior i strumieni. Po przekazaniu próbek do laboratorium okazało się, że we wszystkich zbadanych miejscach znajdowały się antybiotykooporne patogeny. Powodowane przez nie choroby są trudne do wyleczenia.

- Patogeny najwyraźniej rozprzestrzeniają się w środowisku naturalnym i to w stopniu, który mnie zaskakuje - stwierdził Eckmanns. Także hydrolog Thomas Berendonk z Politechniki Drezdeńskiej powiedział NDR, że wyniki analizy bardzo go niepokoją.

Fakt, że w środowisku występują patogeny odporne na antybiotyki, jest znany. Jednak jak ustalili dziennikarze NDR, władze nie przeprowadzają systematycznych kontroli tutejszych akwenów pod kątem występowania takich zarazków.

W reakcji na ustalenia NDR Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) zaapelował o jak najszybsze doposażenie wszystkich większych oczyszczalni ścieków. Eksperci przypuszczają, że tzw. multioporne zarazki dostają się do środowiska naturalnego wraz ze szpitalnymi ściekami.

Czytaj: www.dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum