Niemcy: szczep EHEC znaleziono na resztkach ogórków, ale ciągle nie jest znane źródło zakażenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2011 18:59

Eksperci z Magdeburga wykryli nowy szczep pałeczki okrężnicy EHEC na resztkach ogórków - poinformowały w środę (8 czerwca) władze niemieckiego landu Saksonia-Anhalt.

Niemcy: szczep EHEC znaleziono na resztkach ogórków, ale ciągle nie jest znane źródło zakażenia
Próbki pobrano z pojemnika na odpadki należącego do rodziny, której członkowie zakazili się bakterią. Jak informuje niemiecka agencja dpa, nie jest jasne, w jaki sposób doszło do zanieczyszczenia bakterią resztek ogórków. Po raz pierwszy jednak wykryto na produktach spożywczych groźny jej typ O104:H4, który grasuje na północy Niemiec i zabił już 25 osób.

Przebadane odpadki leżały w pojemniku na śmieci organiczne od dwóch tygodni, dlatego nie można wyciągać żadnych daleko idących wniosków z wyników testów - zastrzegł rzecznik ministerstwa zdrowia w Saksonii-Anhalt. W Saksonii stwierdzono 32 przypadki infekcji EHEC.

Trzyosobowa rodzina, do której należał pojemnik z odpadkami zawierającymi bakterie, zachorowała 19 maja. U ojca przebieg infekcji był lżejszy, jego żona trafiła do szpitala, u córki zaś wystąpił groźny dla życia zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS), wywoływany przez toksynę bakterii. Rodzina nie przebywała w ostatnim czasie w północnych Niemczech, najbardziej dotkniętych epidemią zakażeń EHEC.

Przedstawiciele niemieckich władz zasygnalizowali w środę (8 czerwca), że być może nigdy nie uda się zidentyfikować źródła zakażeń bakterią EHEC. Minister zdrowia Daniel Bahr wskazał, że doświadczenia wcześniejszych epidemii EHEC na świecie pokazują, iż w większości - w 70-80 procentach - przypadków nie udaje się wykryć jej źródeł.

Wciąż aktualne pozostaje ostrzeżenie przed spożywaniem ogórków, sałaty i pomidorów na surowo, a także kiełków. Bardzo poważnie traktowany jest trop wskazujący na kiełki z gospodarstwa w okręgu Uelzen w Dolnej Saksonii jako źródło epidemii, mimo że pierwsze testy kiełków nie wykazały obecności bakterii. Kilkudziesięciu chorych przebywających w szpitalach w Dolnej Saksonii twierdziło, że spożywało kiełki.

Do 7 czerwca  w Niemczech odnotowano ponad 1900 zakażeń EHEC, z czego u ponad 670 osób choroba ma ciężki przebieg. Bahr poinformował 8 czerwca, że liczba nowych infekcji spada, co daje powody do ostrożnego optymizmu, iż najgorsze już minęło.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum