Niemcy przekażą biedniejszym krajom 350 mln dawek szczepionek

Autorzy: PAP; oprac. JJ • Źródło: PAP13 czerwca 2021 15:25

2,3 mld dawek szczepionek przeciwko Covid-19 ma trafić do biedniejszych krajów do końca 2022 roku, z czego 350 mln przekażą Niemcy.

Niemcy przekażą, w ramach programu Covax, 350 mln szczepione biedniejszym krajom. Fot. Shutterstock
  • Grupa G7 przyjęła wspólne stanowisko, stanowiące, że pandemię można pokonać tylko globalnie a szczepionki są wyjściem z pandemii.
  • Program Covax ma na celu objęcie szczepieniami również obywateli uboższych krajów przeżywających trudności ekonomiczne.
  • Produkcja szczepionki powinna odbywać się nie tylko tak jak dotychczas: w Europie czy Azji, ale także np. w Afryce – przekonuje kanclerz Niemiec.

Deklarację o przekazaniu 350 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19 biedniejszym krajom złożyła kanclerz Niemiec Angela Merkel na zakończenie obrad szczytu G7 w Kornwalii.

Program Covax

Niemcy wniosą "znaczący wkład" w program Covax, który ma na celu objęcie szczepieniami również obywateli uboższych krajów przeżywających trudności ekonomiczne.

W całkowitej puli 350 dawek szczepionek będzie też 30 milionów dawek, które Niemcy zamówili pierwotnie dla siebie, ale potem zdecydowali się przekazać innym.

- W miarę upływu czasu ta przekazywana pula będzie się powiększać - powiedziała Merkel na konferencji prasowej zwołanej na zakończenie obrad szczytu G7 w Carbis Bay w Kornwalii. Odniosła się do problemów z dostawami, z jakimi borykają się producenci szczepionek.

Trudne obietnice

- Obecnie trudno jest składać obietnice w tej dziedzinie, ponieważ na przykład z powodu cięć u producenta Johnson & Johnson ponownie nie wszystkie zamówione ilości szczepionek są dostarczane – podkreśliła kanclerz Merkel.

- Jeśli będziemy jednak mieli jakąś nadwyżkę, to natychmiast przekażemy ją dalej - powiedziała, odnosząc się zwłaszcza do czwartego kwartału, kiedy to firmy powinny dostarczyć więcej szczepionek niż potrzeba w kampanii szczepień obywateli w Niemczech.

Większość niemieckiego wkładu przechodzi przez program szczepień Covax. Niemcy są tam drugim co do wielkości darczyńcą. Covax wykorzystuje te pieniądze na finansowanie produkcji szczepionek i budowę zakładów produkcyjnych. Celem jest zapewnienie wszystkim ludziom na świecie dostępu do szczepionek - powiedziała Merkel.

Wspólne stanowisko Grupy G7

Grupa G7 przyjęła wspólne stanowisko, stanowiące, że pandemię można pokonać tylko globalnie a szczepionki są wyjściem z pandemii.

Jak dodała niemiecka kanclerz, produkcja szczepionki powinna odbywać się nie tylko tak jak dotychczas: w Europie czy Azji, ale także np. w Afryce.

WHO od tygodni apeluje, by bogate kraje przekazały naddatek dawek szczepionki do krajów ubogich, zamiast szczepić np. młodych ludzi. dzięki darowiznom przynajmniej pracownicy medyczni i socjalni oraz osoby z grupy ryzyka w biedniejszych krajach mogły zostać zaszczepione.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum