Niemcy: porady dla uchodźców na temat AIDS

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2018 14:50

W ośrodku recepcyjnym dla uchodźców w Zirndorfie w Bawarii prowadzone są regularnie akcje uświadamiające dotyczące HIV i AIDS. Nadzieja na medyczną opiekę jest także jednym z powodów uchodźstwa.

Nicole Ziwitza, kierowniczka poradni AIDS z Norymbergi nie potwierdza powszechnych opinii, że z uchodźcami nie można rozmawiać o seksualności. Od siedemnastu lat ekspertka prowadzi poradnictwo na temat HIV i AIDS, a od trzech lat, wspierana przez Niemiecką Fundację AIDS, odwiedza także w ramach profilaktyki ośrodki dla uchodźców.

Nadzieja na medyczną opiekę jest także jednym z powodów uchodźstwa. - Przyjeżdżają do Niemiec osoby, które wiedzą, że są nosicielami wirusa HIV i że nie mają szans na lekarstwa we własnym kraju - potwierdza Nicole Ziwitza kierowniczka poradni AIDS z Norymbergi.

Bawaria jako jedyny kraj związkowy w Niemczech poddaje uchodźców testowi na AIDS. To budzące kontrowersje badanie okazało się dla niejednego uchodźcy szczęśliwym trafem, gdyż zdiagnozowanie wirusa pozwoliło przeprowadzić ratującą życie terapię.

Jak wynika ze statystyk prowadzonych we Frankonii, napływ uchodźców wcale nie doprowadził do wzrostu infekcji HIV w tym regionie. W 2014 r. stwierdzono tam 93 przypadki nowych zachorowań. Rok później odnotowano 101, a w 2016 -84 przypadki.

Liczba zachorowań w Niemczech utrzymuje się na stabilnym poziomie 3,5 tys. przypadków rocznie.

Czytaj: www.dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum