Niemcy piją więcej niż Polacy - wypijają wannę alkoholu rocznie

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2019 08:18

Przeciętny Niemiec wypija wannę alkoholu rocznie. W dorocznym raporcie o nałogach eksperci alarmują, że wzrasta spożycie alkoholu i uzależnienie od hazardu. Rosną ilości przyjmowanych leków i narkotyków.

Niemcy piją więcej niż Polacy - wypijają wannę alkoholu rocznie
Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W raporcie Niemieckiego Urzędu ds. Nałogów (DHS) czytamy, że najbardziej rozpowszechnionym napojem alkoholowym jest piwo (101 l rocznie), w następnej kolejności zaś wino (20,9 l) i wódka (5,4 l). W sumie przeciętny Niemiec wypija rocznie 131 litrów napojów alkoholowych, co mogłoby wypełnić całą wannę. To 11 litrów czystego alkoholu rocznie - nieco więcej niż to ma miejsce w Polsce, gdzie statystyczny mieszkaniec wypija 10,5 l.

W Europie króluje w tej dziedzinie Litwa (15,2 l). Mniej niż w Polsce i w Niemczech pije się w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (9,5, l).

Niezmienne pozostaje uzależnienie od leków. Od 1,2 do 1,5 mln Niemców jest uzależnionych od leków nasennych i uspokajających. Dotyczy to głównie osób starszych i kobiet. Uzależnienie występuje już po kilku tygodniach używania leków. 300 do 400 tysięcy Niemców jest ciężko uzależniona od innych leków.

Konopie to ulubiony nielegalny narkotyk. Popularnością cieszy się zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Nowa generacja psychoaktywnych substancji nie odgrywa dużej roli. W okresie przeprowadzania badania 7,3 procent młodzieży w wieku od 12 do 17 lat konsumowało konopie, a 1,2 procent inne nielegalne narkotyki. W grupie od 18 do 64 lat konopie konsumowało 6,1 procent, a inne narkotyki 2,3 procent badanych. W 2017 roku z powodu przedawkowania narkotyków zmarło 1276 osób. Średnia wieku zmarłych to 39 lat.

Autorzy raportu podkreślają wzrost obrotów rynku gier hazardowych, co ma bezpośredni związek z ich rosnącą popularnością. Obroty branży wyniosły w 2017 roku 46,3 mld Euro, odnotowując wzrost o 2,5 procent w stosunku do roku 2016.

Czytaj: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum