Niemcy: pacjenci z demencją coraz większym problemem dla szpitali

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2020 08:26

Z powodu rosnącej liczby pacjentów z demencją szpitale w Niemczech muszą zmienić dotychczasowe zasady opieki. Opublikowane pod koniec 2018 r. reprezentatywne badania przeprowadzone w szpitalach Bawarii i Badenii-Wirtembergii unaoczniły rozmiar problemu.

Niemcy: pacjenci z demencją coraz większym problemem dla szpitali
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Okazuje się, że u 40 proc. pacjentów w wieku ponad 65 lat stwierdzono zaburzenia kognitywnych zdolności mózgu (zdolność myślenia, uczenia się, planowania), a 18 proc. miało demencję. Tylko 36,7 proc. pacjentów z demencją miało w karcie chorego odpowiednia diagnozę i wskazówki.

Niemieckie Towarzystwo Walki z Alzheimerem krytykuje, że „jak dotąd większość szpitali nie jest przygotowana na pacjentów z demencją” i problem ten jest bagatelizowany.

Eksperci są zgodni, co do tego, że wraz z nasilającym się zjawiskiem starzenia się niemieckiego społeczeństwa, placówki lecznicze w RFN stają przed nowymi wyzwaniami. W 2016 r. w szpitalach w RFN leczono stacjonarnie 8,56 mln pacjentów, których przeciętna wieku wyniosła ponad 65 lat, co odpowiada 44,7 proc. wszystkich hospitalizowanych osób.

Według Niemieckiej Fundacji Ochrony Pacjenta „szpital jest dla osób z demencją niebezpiecznym miejscem”. Tacy pacjenci zostają wyrwani ze znajomego otoczenia i często tracąc orientację stają się lękliwi. Nie rozumieją przebiegu szpitalnych procesów i nie mają osoby, do której mogliby się zwrócić. W skrajnych przypadkach podejmują próby ucieczki z placówki.

Dlatego Fundacja Ochrony Pacjenta domaga się specjalnych opiekunów, którzy towarzyszyliby takim chorym na szpitalnych oddziałach. Wprawdzie związane jest to z dodatkowymi kosztami, jak zaznacza członek zarządu Eugen Brysch, ale odciążyłoby znacznie personel opiekuńczy oraz lekarzy.

Czytaj: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum