Niemcy: od soboty kwarantanna dla osób przyjeżdżających z Polski

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 24 października 2020 13:22

Od soboty (24 października) cała Polska uznawana jest przez Niemcy za obszar ryzyka epidemicznego. Oznacza to, że osoby wjeżdżające do Niemiec z Polski będą musiały poddać się czternastodniowej kwarantannie albo zrobić test na obecność koronawirusa wykluczający infekcję.

Niemcy: od soboty kwarantanna dla osób przyjeżdżających z Polski
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Obowiązek kwarantanny to ogromne utrudnienia dla tysięcy osób żyjących na terenach przygranicznych i pracujących w sąsiednim kraju. Dlatego niemieckie landy dopuszczają wyjątki ws. kwarantanny.

Np. w Brandenburgii z obowiązku kwarantanny zwolnieni są pracownicy transgraniczni, czyli osoby, które z powodu wykonywanej pracy regularnie przekraczają granice. Także w Saksonii przewidziano zwolnienie z obowiązku kwarantanny dla osób regularnie przekraczających granicę na trasie pomiędzy miejscem pracy a miejscem zamieszkania. Nieco inaczej wygląda sytuacja w trzecim landzie graniczącym z Polską, a mianowicie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Tutaj także zawieszono obowiązek kwarantanny dla osób pracujących w regionach przygranicznych oraz dla uczniów, ale wprowadzono kilka dodatkowych obostrzeń.

Wprowadzając wyjątki w przepisach o kwarantannie władze niemieckich landów graniczących z Polską najwyraźniej chciały nie dopuścić do powtórki sytuacji z wiosny tego roku, kiedy wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny przez władze Polski oraz przywrócenie kontroli granicznych, doprowadziło do chaosu na pograniczu. Początkowo nie przewidziano bowiem żadnych wyjątków dla uczniów czy osób pracujących transgranicznie, co wywołało protesty na granicach.

Czytaj: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum