Niemcy: minister zdrowia z ostrożnym optymizmem o epidemii EHEC

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2011 19:21

Szef niemieckiego resortu zdrowia Daniel Bahr poinformował, że liczba nowych zatruć pokarmowych wywołanych szczepem pałeczki okrężnicy EHEC zaczyna maleć.

Niemcy: minister zdrowia z ostrożnym optymizmem o epidemii EHEC
Jego zdaniem są powody sądzić, że "najgorsze minęło”, ale jest zbyt wcześnie, by odwoływać alarm. Nadal obowiązuje ostrzeżenie przed spożywaniem ogórków, sałaty, pomidorów oraz kiełków na surowo.

W Berlinie w środę (8 czerwca) odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów zdrowia i ochrony konsumentów z rządu federalnego i krajów związkowych Niemiec, które ma służyć poprawie współpracy i koordynacji działań w związku z falą zakażeń enterokrwotocznym szczepem E. coli.

W spotkaniu weźmie udział komisarz UE ds. zdrowia John Dalli, który we wtorek (7 czerwca) skrytykował Niemcy za wyciąganie przedwczesnych i błędnych wniosków co do źródła skażenia żywności w Europie bakterią EHEC.

Dalli powiedział na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, że podobna informacja musi zostać przed upublicznieniem uzasadniona naukowo: ma być niepodważalna. W ciągu ostatnich dni Niemcy wskazały jako źródło zakażenia najpierw hiszpańskie ogórki, a następnie kiełki na własnym terytorium, po czym władze niemieckie wycofały się z obu tych twierdzeń.

Także niemiecka opozycja oskarża rząd w Berlinie o chaos w sprawie epidemii EHEC. Bahr odrzucił we wtorek te oskarżenia.

W całych Niemczech zgłoszono dotychczas około 3000 potwierdzonych przypadków zakażenia EHEC bądź podejrzeń choroby. Co najmniej 650 pacjentów cierpi na wywołany toksyną bakterii zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS). Zmarły co najmniej 22 osoby, w większości kobiety.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum