Niemcy: lepsza szczepionka przeciwko A/H1N1 dla rządu?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2009 15:24

Członkowie niemieckiego rządu mogą otrzymać inne szczepionki przeciwko nowej grypie, niż te zamówione w celu masowych szczepień - podał w najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel". Decyzja ta spotkała się w poniedziałek z ostrą krytyką oraz zarzutami o dyskryminację.

Preparat Celvapan, zamówiony dla rządu oraz żołnierzy, nie zawiera składnika wzmacniającego jego działanie i ma być lepiej tolerowany przez organizm niż szczepionka Pandemrix, którą dostaną pozostali obywatele. Eksperci ostrzegali w minionych tygodniach, że Pandemrix nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i dzieci.

Rzecznik rządu Ulrich Wilhelm zapewniał w poniedziałek (19 października), że nie ma mowy o jakiejkolwiek dyskryminacji. Umowę z wytwórcą preparatu, firmą Baxter, zawarto już wiele miesięcy temu, gdy nie było informacji o jakichkolwiek różnicach pomiędzy szczepionkami.

– Prawdą jest to, że nie ma lepszej czy gorszej szczepionki – oznajmił rzecznik.

W zeszłym tygodniu ministerstwo obrony Niemiec potwierdziło, że Bundeswehra zamówiła dla żołnierzy własną szczepionkę przeciwko grypie A/H1N1, pozbawioną kontrowersyjnych substancji dodatkowych.

Minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble przyznał rozmowie z radiem Bayerische Rundfunk, że nie wie, dlaczego zakupiono dwa różne preparaty, ale – jego zdaniem – mówienie o jakimkolwiek uprzywilejowaniu polityków "nie ma nic wspólnego z rzeczywistością".

Według rzecznika rządu kanclerz Angela Merkel nie zamierza skorzystać ze specjalnej szczepionki. Chce natomiast udać się do swego lekarza rodzinnego i jeśli on zaleci jej przyjęcie szczepionki otrzyma preparat Pandemrix jak każdy obywatel.

Również odchodząca minister zdrowia Ulla Schmidt (SPD) zapowiedziała, że da się zaszczepić szczepionką, którą dostaną obywatele. Jest ona, jej zdaniem, dokładnie tak samo bezpieczna i skuteczna, jak inne dopuszczone do użytku.

Masowe szczepienia przeciwko nowej grypie mają rozpocząć się w Niemczech 26 października. Akcja kosztować będzie około 600 mln euro.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum