Niemcy: honorowe mlekodawstwo przeżywa renesans

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2019 20:17

Banki kobiecego mleka mają stuletnią tradycję i właśnie przechodzą w Niemczech renesans. Jeszcze w 2016 r. w całym kraju istniało 15 tego typu placówek, obecnie już 23. I ciągle powstają nowe.

Niemcy: honorowe mlekodawstwo przeżywa renesans
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Szef banku mleka kobiecego w Magdeburgu, Ralf Boettger, twórca krajowej inicjatywy angażującej się w rozbudowę systemu mlekodawstwa, podkreśla, że wcześniaki, które są karmione w naturalny sposób, rzadziej chorują. Tymczasem wiele matek ma za dużo pokarmu - wskazuje neonatolog. Inne z kolei z różnych powodów nie są w stanie karmić. Żeby ich pociechy rozwijały się dobrze, otrzymują mleko honorowych dawczyń. Wcześniaki, które nie potrafią ssać, są karmione przy pomocy sondy - wyjaśnia Boettger.

Mlekodawstwo opiera się na podobnych zasadach jak krwiodawstwo. Ważne jest, by kobieta była zdrowa, co musi potwierdzić m.in. badanie krwi. Pokarm badany jest także pod kątem zarazków.

Historia niecodziennego banku w Magdeburgu liczy już sto lat. W maju 1919 roku powstał pierwszy punkt zbiorczy dla kobiecego mleka, zainicjowany przez pediatrę Marie-Elise Kayser, która sama była karmiącą matką. Podobne placówki powstały wkrótce w innych miastach.

Banki mleka przetrwały w byłej NRD, podczas gdy w Zachodnich Niemczech zostały w latach 70. zamknięte. Powodem mogło być ulepszone sztuczne mleko i masowa reklama, która mu towarzyszyła. W wielu innych krajach przyczyną likwidacji placówek był wirus HIV.

Czytaj: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum