Niemcy: epidemia legionellozy w niemieckim Warstein

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 03 września 2013 14:27

W małym niemieckim mieście Warstein w Nadrenii Północnej Westfalii wybuchła epidemia wysoce śmiertelnej legionellozy. Zakażonych jest 150 osób, dwie już zmarły. Wprowadzono ostrzeżenie dla podróżnych.

Niemcy: epidemia legionellozy w niemieckim Warstein
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak twierdza lekarze, bakteria jest bardzo podstępna i łatwo pokonuje wiele kilometrów, szczególnie przy wysokiej temperaturze powietrza.

Eksperci poszukują źródła epidemii. Dotychczas sprawdzono ponad 70 układów klimatyzacyjnych. Bakterie znaleziono w jednej z nich. 

Mieszkańcy uważają, że źródło epidemii może pochodzić z lokalnej oczyszczalni ścieków. Także ta hipoteza jest sprawdzana.

Legionelloza, tzw. choroba legionistów, to ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych wywołana zakażeniem bakterią legionelli. W pierwszej fazie przebiega jak grypopodobna choroba. Pojawiają się dreszcze i gorączka, jadłowstręt, bóle głowy i mięśni. Potem pojawia się krwioplucie, otępienie, bezsenność, halucynacje i drgawki. Śmiertelność wynosi od 10 proc. - u osób leczonych, po 80 proc. - u tych, nie poddanych terapii.

Więcej: tvnmeteo.tvn24 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum