Niemcy: coraz więcej zaburzeń psychicznych wśród żołnierzy

Autor: Sueddeutsche Zeitung, PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 12:12

Coraz więcej niemieckich żołnierzy ma problemy psychiczne w związku ze służbą w Afganistanie. W 2008 roku stres pourazowy zdiagnozowano u 245 żołnierzy Bundeswehry, z których 226 służyło w Afganistanie - informuje dziennik Sueddeutsche Zeitung.

Niemcy: coraz więcej zaburzeń psychicznych wśród żołnierzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według posłanki FDP Elke Hoff, która powołuje się na dane ministerstwa obrony, w pierwszej połowie obecnego roku stwierdzono już 163 takich przypadków - o 30 procent więcej niż rok wcześniej. Liczba ta wzrasta, im częściej niemieckie siły są wikłane w działania zbrojne pod Hindukuszem.

Tymczasem - jak podaje SZ - połowa z ogólnej liczby 40 stanowisk dla lekarzy psychiatrów w służbie sanitarnej Bundeswehry pozostaje nieobsadzona. Na ponad 4200 niemieckich żołnierzy w Afganistanie przypada tylko jeden psychiatra.

Lekarz rezerwy i psychiatra Mario Horst Lanczik napisał w cytowanym przez dziennik raporcie, że wszyscy badani przez niego żołnierze twierdzili, iż nie zostali dobrze przygotowani psychologicznie na sytuacje, w których ich koledzy giną bądź odnoszą rany w walkach. Ci, którzy zgłaszają się po pomoc do cywilnej służby zdrowia często są traktowani z niezrozumieniem dla ich zawodu żołnierskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum