Niemcy: coraz więcej przypadków zakażenia bakterią EHEC

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2011 15:32

W Niemczech nadal rośnie liczba zatruć pokarmowych, wywołanych bakterią EHEC. Od czwartku odnotowano około 60 nowych przypadków o ciężkim przebiegu - poinformował w piątek (27 maja) w telewizji ARD dyrektor berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha, Reinhard Burger.

Niemcy: coraz więcej przypadków zakażenia bakterią EHEC
W ciągu tygodnia w Niemczech zgłoszono w sumie 800 potwierdzonych przypadków choroby oraz podejrzeń infekcji. Dwie trzecie chorych to kobiety. W 276 przypadkach zakażenie ma skomplikowany przebieg.  W wyniku zatrucia EHEC zmarły dotychczas trzy mieszkanki Niemiec w wieku 24, 83 i 89 lat. Instytut Roberta Kocha nie wyklucza kolejnych zgonów.

Według niemieckich mediów informacje o osobach cierpiących z powodu zatruć wywołanych bakterią EHEC nadchodzą także z innych krajów europejskich. W większości chodzi o osoby, które przebywały w ostatnim czasie w Niemczech.

W czwartek (26 maja) mikrobiolodzy z Hamburga zidentyfikowali źródło zakażeń. Obecność EHEC, czyli groźnego szczepu pałeczek okrężnicy Escherichia coli stwierdzono na ogórkach sałatkowych z Hiszpanii, sprzedawanych na targu handlu hurtowego w Hamburgu. Według mediów pochodziły one prawdopodobnie z dwóch gospodarstw w Andaluzji - w Maladze i Almerii. Hiszpański resort zdrowia poinformował w piątek (27 maja), że w związku z tą sprawą kontrolowane są dwie tamtejsze firmy.

Władze hiszpańskie podkreślają, że nie można wykluczać, iż ogórki zostały zanieczyszczone w czasie transportu do Niemiec albo już w Niemczech, zdaniem niemieckich ekspertów jest to jednak mało prawdopodobne.

- Coś takiego mogłoby się wydarzyć, gdyby cały transport ogórków, a nawet więcej, wysypał się na ziemię - ocenił przewodniczący Federalnego Stowarzyszenie Kontrolerów Żywności Martin Mueller, cytowany przez agencję dpa.

Instytut Roberta Kocha nie wyklucza, że są też inne źródła zakażenia, dlatego nadal odradza spożywanie sałaty, surowych pomidorów i ogórków na północy Niemiec, gdzie z powodu zakażenia EHEC cierpi najwięcej osób.

Wiele stołówek, restauracji, szpitali i przedszkoli zwłaszcza w północnych regionach Niemiec, wycofało z menu świeże warzywa. Także sieci handlowe anulują zamówienia na hiszpańskie ogórki sałatkowe i wycofują je ze swojej oferty. Sprzedaż ogórków z Hiszpanii wstrzymały władze niemieckiego landu Kraj Saary, natomiast Bawaria nakazuje ich kontrole.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum