Niemcy: będzie afera szczepionkowa?

Autor: Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia • • 20 października 2009 09:10

Niemieccy ministrowie, urzędnicy federalni i oficerowie wojska zostaną zaszczepieni zupełnie inną szczepionką przeciwko świńskiej grypie niż pozostała część społeczeństwa. Wiadomość ta zbulwersowała Niemców, którzy oskarżają rząd w Berlinie o dzielenie ludzi na lepszych i gorszych.

Korespondent „Naszego Dziennika” donosi z Hamburga, że VIP mają otrzymać szczepionki gruntownie przebadane w laboratoriach, natomiast tzw. zwykli obywatele te, które mogą wywołać „szereg skutków ubocznych”.

Niemieckie media ujawniły, że szczepionka dla VIP-ów o nazwie Celvapan jest bardziej „czysta”, gdyż nie zawiera dodatkowych komponentów, których ewentualne skutki uboczne nie są jeszcze do końca zbadane, oraz ma być bardziej skuteczna. Natomiast szczepionka dla tzw. zwykłych obywateli o nazwie Pandemix nie jest do końca przebadana i zawiera dodatkowe składniki, które mogą wywoływać niepożądane skutki, oraz jest mniej skuteczna.

Akcja masowych szczepień przeciwko grypie wywoływanej przez wirus H1N1 rusza nad Renem i Łabą za kilka dni. Jak informuje ministerstwo zdrowia, pierwsza fala szczepień ochronnych przeciwko wirusowi obejmie około 22,5 miliona ludzi. Na tym etapie zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia oraz sektora publicznego i ich rodziny, osoby dużego ryzyka mające częsty kontakt z innymi ludźmi (policja, straż pożarna, wojsko) oraz kobiety ciężarne i chronicznie chorzy na astmę czy cukrzycę. Niemieckie landy zamówiły w sumie około 50 milionów szczepionki Pandemix, którą wyprodukowała firma GlaxoSmithKline Biologicals (GSK), natomiast szczepionkę dla VIP-ów w ilości 200 tysięcy dostarczy koncern farmaceutyczny Baxter. Łącznie – jak informuje niemieckie ministerstwo zdrowia – rząd może zamówić nawet 160 milionów ampułek szczepionki.

Przypomnijmy, że obowiązkowe szczepienia fundują nie tylko tak bogate państwa, jak Francja, Niemcy czy USA, ale także goniące gospodarczą czołówkę, jak choćby Grecja. W Polsce nie przewiduje się, przynajmniej na razie, by państwo fundowało obywatelom szczepienia przeciwko tzw. nowej grypie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum