Nieleczony bezdech senny u dzieci może uszkadzać mózg

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2017 10:25

Zaniechanie leczenia bezdechu sennego u dzieci może prowadzić do ubytku substancji szarej mózgu, w tym uszkodzeń komórek biorących udział w takich procesach jak pamięć, ruch, emocje, mowa, podejmowanie decyzji i kontrola zachowania - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Scientific Reports".

Nieleczony bezdech senny u dzieci może uszkadzać mózg
Nieleczony bezdech senny u dzieci może uszkadzać mózg. Fot. Archiwum

Naukowcy z University of Chicago (USA) prowadzili obserwacje wśród 16 dzieci w wieku od 7 do 11 lat, z których część cierpiała na umiarkowany lub ostry obturacyjny bezdech senny. Ich mózgi obserwowano za pomocą rezonansu magnetycznego oraz porównywano z mózgami 9 dzieci, u których zaburzenia snu nie występowały, a także z 191 obrazami z rezonansu magnetycznego z bazy Narodowych Instytutów Zdrowia.

Zmniejszenie objętości substancji szarej zaobserwowano w kilku obszarach mózgu u dzieci z bezdechem, m.in. w płacie czołowym (w obszarach odpowiedzialnych za ruch, pamięć, język, rozwiązywanie problemów, ocenę sytuacji, kontrolę nad impulsami, planowanie i osobowość), płacie ciemieniowym (w obszarach odpowiedzialnych za integrację wrażeń zmysłowych), płacie skroniowym (w obszarach odpowiadających za słuch i pamięć werbalną) oraz w pniu mózgu (obszary regulujące pracę serca i oddychanie).

Bezdech jest zaburzeniem snu dotykającym około 5 proc. dzieci. Wyniki tych badań wskazują, że rodzice podejrzewający to zaburzenie u swoich dzieci powinni wcześnie udać się do specjalisty oraz rozpocząć leczenie dziecka.

- Nie wiemy jeszcze, czy zmniejszenie objętości istoty szarej jest odwracalne, oraz jakie są bezpośrednie konsekwencje dla dzieci cierpiących na bezdech - komentują autorzy. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum